Zdálo by se, že je proti přirozenosti těchto krásných a svobodných zvířat chtít po nich podřídit se a poslouchat. Opak je však pravdou. Lamy jsou velmi učenlivá stvoření, a tato schopnost se velmi snadno může obrátit v náš neprospěch. Netrénovaná zvířata chovaná ve větší skupině jsou velmi plachá. Bohužel většina chovů v České republice čítá dvě nebo tři zvířata. V těchto malých skupinách může vzniknout opačný problém. Nedostatečný příklad starších a nemožnost vytvoření hierarchie stáda mohou být trvalým zdrojem vleklých patálií. Takto chovaná zvířata bez pevné výchovy si člověka do svého "stáda" adoptují a snaží se na něm uplatňovat podobné chování, jako na ostatní lamy. A to nemusí být vždy příjemné. Trénink zvířat je proto naprostou nezbytností, a ten, kdo si lamy pořídí, by s ním měl určitě co nejdříve začít! Proč?

 

- Zvířata jsou klidnější, lépe snášejí jakýkoliv nenadálý stres.

- Jsou méně bojácná a ostražitá, přijdou k Vám na zavolání. Můžete je proto pohladit a nakrmit, ale třeba také zkontrolovat zblízka jejich zdravotní stav.

- Vycházky a nové věci jim dělají radost – nebojí se nepoznaného.

- Snadněji zvládají manipulaci v době nemoci.

- Při stříhání a veterinárních zásazích není nutné je uspávat.

- Jste si jisti, že nebudou agresivní na vás ani na cizí návštěvníky.

 

 

Pro lepší zvládnutí zvířete se používá ohlávka a vodítko. Dobře vedená zvířata jsou však schopna a ochotna spolupracovat i bez nich. Trénovat je třeba nasazení (i sundání) ohlávky, základní povely, chůzi na vodítku, případně nástup a výstup do auta a zvykání na nové věci. Každé zvíře by mělo umět se na povel zastavit, lehnout, zvednout a rozejít (a to i bez ohlávky). Mělo by reagovat na své jméno, přijít na zavolání či naopak odejít, jestliže není vítáno. Nejdůležitější však je udržet si respekt každého zvířete. Není nic smutnějšího, než když se pro chovatele třeba každé krmení změní v peklo, protože některá zvířata usoudí, že je jejich "sponzor" krmí příliš pomalu. To pak postupně vede ke neodvratnému konci. Chovatel se začne zvířat bát a problémy se stupňují – nakonec mu nemusí ani dovolit vstoupit do výběhu. Protože nemusí pomoci ani kastrace, zvíře je po mnoha peripetiích odsouzeno "do klobásů" nebo k trvalé izolaci a trápení. Naopak trénovaná zvířata jsou šťastná a spokojená po celý svůj dlouhý život.

 

 

 

Následující ukázku patrně ocení především chovatelé, kteří mají již bohatší zkušenosti. Lamy a především alpaky je nutné na léto stříhat, protože srst stále dorůstá a zvířata nelínají. Stříhání lam se značně liší od stříhání ovcí, které nejsou schopny účinné obrany. Lamy však ano! Proto rozlišujeme lamy na "dvojmužné", "trojmužné" a "čtyřmužné" – podle počtu chlapů, kteří zvíře při stříhání drží. Pro netrénovaná zvířata je to velmi stresující záležitost. Následující video však ukazuje, jak při kvalitním tréninku může tuto akci zvládnout jediná žena a naprosto v klidu a pohodě. Samozřejmě velmi záleží i na povaze zvířete. Video spustíte zde.