Toužíte mít doma lamu?

Z toho, co jste u nás viděli nebo co jste si tu přečetli, se může zdát, že chovat doma lamu je velmi jednoduché. Vždyť přece "je to nenáročné, klidné, mírné a poslušné zvíře". Vše, co jsme kdy o lamách řekli nebo napsali, tak platí. Jen je potřeba vědět, jak na to! Každý jedinec má svoji vyhraněnou povahu. 

 

Chování našich zvířat není proto samozřejmost, ale stojí za ním spousta práce. Vzhledem a životními funcemi sice lama stojí někde mezi koněm, krávou, kozou a ovcí, ale chováním připomíná nejvíce kočku. Je osobitá, elegantní, přívětivá, ale necvičená lama může být také protivná, náladová nebo dokonce agresivní, pokud jí k tomu dáme příležitost.

 

 Alpakashow blízko německého Chemnitz (říjen 2010) - vystavovaná zvířata jsou klidná, trénovaná, zvyklá na manipulaci. Nejsou proto stresovaná z velkého počtu lidí a často se zájmem sledují, co se kolem děje.

 

Nestačí proto si lamu jen pořídit, ale je potřeba naučit se s ní pracovat a zvládat ji. A to není tak jednoduché. Je to stádový živočich, proto dlouhodobě nelze chovat jen jedno zvíře – utrápilo by se nebo by se stalo nezvladatelným. Ve stádu se vytváří hierarchie, která nám může pomoci se zvířaty pracovat, ale také vše zkomplikovat.

 

Vedení trénovaného samečka na ohlávce zvládne i zkušené dítě, pokud ví, jak na to.

 

Ta zvířata, která člověka zahrnou jako součást svého stáda, mohou vůči němu uplatňovat stejné agresivní chování, jako k ostatním lamám. Takováto chyba ve výchově, zvláště, je-li získána v mládí,  je většinou trvalá a nedá se napravit. Zvíře se pak již pro práci s lidmi nedá použít. O to důležitější je co nejlépe vědět, jak s lamou správně pracovat. Stojíte-li vážně o to lamu si pořídit, přijďte se nejprve podívat k nám. Zkusíme vám poradit a podat informace, které se jinak těžko shánějí. Kontakt na nás je ZDE.

 

Kvalitní samec s krásnou vlnou, perfektním vzhledem a klidným chováním má z hlediska reprodukce velkou

cenu. Podobně jako u psů se v západní Evropě pořádají výstavy a soutěže, v nichž experti hodnotí a vybírají nejlepší zvířata.