Lamy, stejně jako jiní živočichové, se vzájemně dorozumívají nejen zvuky. Postavení uší, hlavy, krku, ocasu a celého těla dobře napoví, co si právě to které zvíře myslí. 

 

Podívejte se, jak to vypadá, když ukazují:

1.  Zvědavost. Přirozeně jsou lamy strašně zvědavá zvířata. Nesmí jim uniknout žádná zábava v okolí. Jak vypadá krystalicky čistá zvědavost, je vidět u samičky v popředí. A když je zvíře zvědavé, a přitom se trochu bojí, ukazuje mladší sameček v pozadí. Nastražené uši a otevřené nozdry ukazují, že si zvíře při nejbližší příležitosti přičichne k fotoaparátu. Doufá, že tak zjistí, jestli je k snědku nebo má cenu se jej třeba bát. Vždy jsou při tomto zkoumání připraveny rychle uskočit a zachránit si "holý život".
2. Podřízenost. Každé zvíře ve stádu má určité hierarchické postavení, které se více či méně projevuje i vůči člověku. Pokleslý krk a hlava níže nez hlava dominantního jedince jsou jasné známky podřízení. Uši vpřed znamenají pozornost, uši vzad pak obavu. Oháňka zůstává dole.
3. Odpočinek. Zvířata odpočívají vleže. Vždy po pastvě několikrát denně potřebují přežvýknout obsah žaludku. Čert si hlídá svoje stádečko, ale právě se dívá jinam. Linda má uši zvedlé nahoru, což znamená určitou pozornost věnovanou okolí. Laura má naopak uši svěšené mírně dolů, což je agresivnější pozice. Dává jasný signál Čertovi, že i když leží, nemá se o ni rozhodně zajímat. Je právě březí, a tak jakoukoliv mužskou pozornost rozhodně odmítá.
4. Pohoda při sprchování. Pokud se Laura chce opravdu ochladit sprchou, přijde sama k proudu vody a nohou vyzkouší její teplotu. A když je teplota v pořádku, nechá se osprchovat celá...

5. Výstraha, agrese. Napnutý krk, zvednutá hlava a uši podél těla jasně ukazují, že Bella to myslí smrtelně vážně! Nezmizí-li protivník okamžitě z dosahu, dostane nelítostný zásah! Někdy pomůže, když protivník otočí hlavu jinam a zatváří se, jako by tu nebyl... 

6. Totální uvolnění. Když jsme se s touto "netradiční" polohou setkali poprvé, běželi jsme se podívat, jestli nám zvíře právě neumírá. Ne, je to jen výraz absolutní pohody a uvolnění... 
7. Lenivost. Asi to znáte. Naložit si talíř plný ovoce a lehnout s knížkou na gauč! A právě tohle dělá teď Linda. Odpočívá, oždibuje šťavnaté vrcholky rostlin v dosahu a místo knížky koutkem oka sleduje dění kolem sebe. 
8. Bojové umění. Samci (ale i samice) mezi sebou bojují o postavení ve stádu. Starší samci mají dokonce k tomu hrozivě uzpůsobené "bojové" zuby, které mohou soka vážně zranit. Cilem boje je stlačit soupeči hlavu na zem nebo jej přinutit lehnout kousáním do končetin.