To, co dělá lamy a jejich příbuzné tak jedinečnými zvířaty, není jen jejich vzhled, ale především povaha, v živočišné říši patrně jedinečná. Snad nejlépe tuto skutečnost vyjádřila Marty McGee Bennett  ve své knize Llamas & Alpacas as a Metaphor for Life: "Myslím, že bylo vtipnou hříčkou Stvořitele dát život zvířeti tak krásnému a elegantnímu jako lama, a přitom to udělat tak, aby nesnesla jediný lidský dotek. Rezervovaná a podezíravá, tato zvířata přezírají veškerý náš láskyplný cit a domáhají se, aby si mohla dělat jen to, co sama chtějí." Proto jsou lamy hrdá a mysteriózní stvoření. Nikdy dopředu nevíte, jak s Vámi naloží. Jejich povaha se nejvíce blíží kočkám. Neznám lamu, která by byla "dotěrná" jako jiná ochočená zvířata. Stručně, ale výstižně vyjádřil životní postoj lam svým komiksem Ondra Tichý (15 let). Snad proto, že má pestré vlastní zkušenosti? 
 
 
 
Přesně takhle jsem vloni v létě dopadl na Hádech já, když nás s Jonášem nepřipravené přepadla skupina výletníků jednoho z příměstských táborů. V rychlosti jsem se rozhodl, že to bude Čert, který s námi výukový program absolvuje. Čert si to ale úplně nemyslel, a já se v zápětí čile převlíkal ze zeleného smradlavého trička. Nakonec jsme spolu program zvládli na jedničku s hvězdičkou. Čert poslouchal na slovo. Věděl totiž, že i mně to stačí říci (plivnout) jen jednou. Od té doby se máme moc rádi! Čert se naučil milovat děti, chodit na výlety a programy jsou pro něj zábava, při které vždycky vyloudí trochu granulí.
 
 
Lamy a alpaky prostě nemůžete nemít v lásce! Je v nich vznešenost, která chybí mnohým z nás. Do paměti se mi hluboce vryla scéna, kdy zdravá alpaka v naprosto neznámém prostředí proseděla dlouhé hodiny v těsné blízkosti těžce nemocné kamarádky a dodávala jí sílu přežít.
 
 
Lamy a kočky spolu souzní. Povahově se totiž v přátelství s člověkem hodně podobají. Jsou vznešené a nezávislé.