Jak se k nám dostanete?

Lamacentrum leží v krásné lokalitě bývalého vápencového lomu Džungle na jihozápadním úbočí kopce Hády. Na této stránce jsme podrobně popsali cestu k nám. Můžete si vybrat trasu, která se vám hodí nejvíce. Zvažte zejména, jestli například s malými dětmi jít kratší dobu do kopce nebo delší dobu z kopce, jestli vzít na danou cestu kočárek nebo nosič, která cesta bude vhodnější po deštích apod. Doporučujeme si níže uvedené informace přečíst a alespoň zevrubně se podívat na mapu. Cesta k nám je opravdu jednoduchá, ale je dobré vědět, kterým směrem se vydat. Vřele doporučujeme spojit výlet k nám s procházkou v hádecké přírodě. Stojí za to.

 

Ještě než se k nám vydáte, zkontrolujte si prosím, jestli máme otevřeno pro veřejnost!

 

!!!Pro motoristy zvláštní upozornění dole na stránce!!!

 

 

 

Z MHD:

 

ČERVENÁ TRASA – z Maloměřic, asi 15 minut:

Autobusem č. 64 či 74 jedoucím přes Starou osadu. Vystoupíte na konečné zastávce Červený písek. Pokračujete dále do kopce po asfaltové silnici mezi zahrádkami po ulici Hády až nahoru. Nahoře je křižovatka. Vlevo vede cesta k bráně a vrátnici soukromého areálu. Tudy rozhodně ne! Přímo před vámi je brána do zahrádkářské kolonie. Tudy taky ne! Vydejte vpravo a po 200 metrech už uvidíte rozcestník. Až sem je možné dojet autem, dál ne. Rozcestník vás navede na pěšinu ve svahu, která vás po 200 m přivede k brance Lamacentra. Upozorňujeme, že na pěšině jsou vybudované protierozní schody, takže pro obtížně se pohybující nebo pro kočárky je hůře schůdná. Alternativně je možné využít druhou pěšinu vedoucí sadem. Je rovná, zatím neerodovaná a kratší. Odbočuje se na ni dříve – asi 60 m před rozcestníkem.

Celá cesta od zastávky do Lamacentra trvá asi 15 minut.

Zde najdete i pěkné návodné video. (Rozcestník tehdy ještě nestál.)

 

MODRÁ TRASA – z Líšně, asi 25–35 minut:          

Autobusy č. 201 nebo 202 (spoj směr Hostěnice) se dostanete na zastávku Velká Klajdovka u stejnojmenného hotelu. Dojít sem můžete také ze zastávky Podbělová, kam vás přivezou autobusy 7882, nebo  202 (spoj směr Jírova). Alternativně je ještě možné přijet také tramvají č. 8 na zastávku Kotlanova a dojít ještě kus pěšky.

Trasa vede kolem hotelu Velká Klajdovka k prvnímu panelu naučné stezky "Hády a Údolí Říčky". Zde je také možno zaparkovat auto. Od infopanelu se vydáte vlevo po štěrkové lesní cestě k bráně bývalého etážového lomu. Hned za bránou začíná nová naučná stezka "Hádecké lomy a okolí". Po zastaveních této stezky půjdete prakticky až do Lamacentra – opustíte ji až těsně před Lamacentrem, tj. za šestým zastavením. Projdete tedy kolem brány do lomu a budete pokračovat po asfaltové silnici vedoucí napříč etážovým lomem. (Pozor na bezhlavé pobíhání dětí. Nacházíte se v bývalém dobývacím prostoru. Cesta vede podél zarůstajícího štěrkového valu asi 5–10 m od hrany.) Z celé cesty se nabízí krásné výhledy a je tu i pár laviček. Skoro na konci lomu narazíte na rozcestník. Z asfaltové cesty zde odbočíte vlevo na kamenitou cestu. Vpravo od vás se již nachází jámový lom Džungle, v němž sídlí naše Lamacentrum. Cesta vás zavede až k našemu vstupu.

Celá cesta od zastávky do Lamacentra trvá asi 25–35 minut.

Zde najdete i pěkné návodné video. (Naučná stezka v lomu ani rozcestník na odbočce tehdy ještě nebyly.)

 

RŮŽOVÁ TRASA – z Líšně, asi 30 minut:          

Vede po asfaltové silničce při úpatí kopce. Dostat se na tuto silničku přímo od zastávky Podbělová (7882202 (spoj směr Jírova)) znamená jít buď sto metrů podél silnice pěšinkou za svodidly, nebo ze zastávky sestoupit po schodkách/podchodem na chodník a ujít oněch sto metrů po parkovišti u nově vystavěných bytových domů. Každopádně se pak ocitnete na rohu křižovatky, kterou je nutno překonat. Přes tradiční využívání této cesty zde bohužel dosud není oficiální cesta, natož přechod.

Silnička vede při úpatí kopce, přímo pod svahy chráněných území. Projdete postupně kolem kynologického areálu a dvou závor proti autům. Za druhou závorou uvidíte rozcestník. Odtud se vydáte vpravo pěšinou do svahu a po 200 m dorazíte ke vstupu do Lamacentra. Upozorňujeme, že na pěšině jsou vybudované protierozní schody, takže pro obtížně se pohybující nebo pro kočárky je hůře schůdná. Alternativně je možné využít druhou pěšinu vedoucí sadem. Je rovná, zatím neerodovaná a kratší. Odbočuje se na ni o kousek dál – asi po 60 m za rozcestníkem.

Celá cesta od zastávky do Lamacentra trvá asi 30 minut.

 

FIALOVÁ TRASA – z Líšně, asi 25 minut:          

Vede ze zastávky Horníkova (7882202). Ze zastávky budete pokračovat podél silnice po chodníku (vpravo školní hřiště). Přejdete silnici a dále budete pokračovat pěšinou. V prostoru je celá síť pěšin, ale vy se budete držet ve více méně přímém směru té nejvýraznější. Upozorňujeme, že v některých místech je dost erodovaná (vymletá). U stožáru vysokého napětí se cesta stáčí výrazně vpravo a pokračuje mezi bývalým baseballovým hřištěm a firemním areálem. Pak se již napojí na silničku vedoucí při úpatí kopce Hády. Dále viz růžová trasa.

Celá cesta od zastávky do Lamacentra trvá asi 25 minut.

 

AUTEM:

 

Pokud se k nám chystáte autem, máte v zásadě dvě možnosti, kde zaparkovat.

1.) Na slepě (závorou) končící cestě poblíž domu s adresou Hády 10. Odtud stačí pak jen vyjít pěšky pěšinou 200 m do kopce k naší brance. Viz zákres v mapce výše – červená trasa, případně zde zákres pěší cesty od místa možného parkování na mapy.cz.

2.) Na parkovišti nad hotelem Velká Klajdovka. Odtud pak pěšky 1,5 km po rovince či z mírného kopečka až k nám. Viz zákres v mapce výše – modrá trasa, případně zde zákres pěší cesty od parkoviště na mapy.cz.


Motoristé pozor!

Přijet autem až do našeho areálu opravdu není možné! Prosím respektujte to a nepokoušejte se smlouvat s vrátným sousedního soukromého areálu! Přiděláváte tím zbytečné starosti sobě i nám, kterým si pak vrátní a majitelé areálu stěžují. Pokud máte zdravé nohy, jistě alespoň těch pár desítek metrů k nám přírodou dojdete. Přísný zákaz vstupu do tohoto areálu samozřejmě platí i pro pěší nebo cyklisty, a to i takové, kteří se u nás účastní programu.

Pokud uvidíte v našem areálu auto, je to předem nahlášený automobil, kterým bylo přivezeno zásobování (například pytle granulí, nářadí apod.), veterináři, výjimečně nějaká imobilní osoba a podobně.

Vjezd automobilů nebo autobusů až do našeho areálu je možno zařídit pouze pro organizované a předem ohlášené skupiny a jen v opodstatněných případech. Například celá školka, klub seniorů, skupina handicapovaných apod. V těchto případech bývá domluven sraz s naším pracovníkem před vrátnicí a ten řidiče cizím soukromým areálem naviguje.

Popis cesty pro řidiče takovýchto domluvených skupin:  Ze Svatoplukovy (podél Staré osady) uhnout u Židenických kasáren nahoru na Rokytovu a hned na první odbočce vlevo na ulici Kulkova. Cesta vede podél maloměřického nádraží. U točny autobusů zahnout vpravo do kopce ulicí Hády. Dojet až nahoru na křižovatku. S naším doprovodem se pak pojede vlevo přes bránu s vrátnicí. Autobus se pak u nás bez problémů zvládne otočit. Souřadnice křižovatky před vrátnicí: 49.2197519N, 16.6641597E.

 

Přejeme vám příjemnou cestu a těšíme se na Vaši návštěvu.

 

Zobrazit místo Lamacentrum Hády na větší mapě