Už se vám stalo, že na vás v zoologické zahradě lama plivla? Nebo jste slyšeli, že se někomu tato nepěkná věc přihodila? Inu, je to pravda – lamy plivou. Ale není to tak, jak si většina lidí myslí.

 

Plivání je u lam projevem obrany a zastrašování. Zvířata je používají jako jeden z prostředků k udržení hierarchické struktury stáda. A březí samice se tak brání novému páření se žádostivými samci. Plivací souboje mohou být velmi intenzivní. Správně sociálně zařazené lamy však obvykle nikdy neplivou ani po jedincích jiných druhů, ani po člověku. Můžeme zodpovědně říci, že taková zvířata máme i my v našem Lamacentru.

Nemusíte se proto u nás bát. Po návštěvnících naše zvířata prostě neplivou!

Ale pozor! Lamy odchované člověkem na lahvi nebo agresivní a rozezlená zvířata, u nichž se člověk nikdy příliš nezabýval jejich výchovou, mohou záměrně a s velkou radostí poplivat nic netušícího návštěvníka třeba právě zoologické zahrady. Jsou to totiž velmi bystrá stvoření a velmi rychle pochopí, že svým jediným plivnutím dokážou i celý houf "vetřelců" zahnat k bezhlavému útěku. 

 

Bella při výchově Čerta. Březí samice se snaží žádostivého samce prostě znechutit smradlavými plivanci, aby ho přešla chuť.

 

Pokud se náhodou nechtěně dostanete doprostřed bitvy skupinky lam, počítejte s tím, že do vybrané společnosti už nemůžete. Intenzivní "vůně" ulpí na člověku i po důkladném umytí a parfém, který by ji přebil, se k nám patrně ještě nezačal dovážet.

Lama plive často, ale nelze říci, že ráda. Jako munici používá totiž natrávený a velmi smrdutý obsah žaludku. Stává se často, že po takové bitvě jedinci nemohou ještě čtvrt hodiny pozřít jediné sousto. A tak ten, co se nejvíc pere o žrádlo, bývá nakonec hladový.

 


Čert ztratil o Bellu zájem, a tak se ona může zase v klidu věnovat tomu,
proč sem k ohradníku vlastně přišla – pozorování mírně se pohupující plastové lahve.