Často kladené otázky

Proč právě lamy?

Lamy alpaky jsou pro naše účely ideální. Sice v našich končinách nejsou původní, ale to ničemu nevadí, nijak tu neškodí, naopak mají pro zdejší prostředí mnoho výhod. Jedná se o domácí zvířata chovaná lidmi již stovky let. Jsou velmi šetrné ke svému prostředí, nejsou přehnaně náročné, a hlavně jsou vhodné pro práci s dětmi a s veřejností. Více viz sekce Proč Lamacentrum.

 

Můžeme zvířátkům donést nějaké krmení?

Můžete donést mrkev nebo jablka, ale nebudete s nimi moci sami krmit. Vše si převezme ošetřovatelka, která to pak zvířatům vhodně rozdělí. Musíme mít pod kontrolou, kolik čeho které zvíře s ní. Zvláště lamy jsou na krmivo dost citlivé. Jablka a mrkev jsou pochoutka. A bylo by dost nefér nechat první tři návštěvníky zvířata krmit vlastní mrkví/jablky a dalším už to neumožnit. Pro králíky je na pokladně zdarma k dispozici jemně nakrájená mrkev. Jemně nakrájená je proto, aby si co nejvíce lidí mohlo během dne krmit a králíci nebyli přejezení po pár návštěvnících, kteří jim dali celé mrkve.

 

Proč Lamacentrum nemá otevřeno každý den?

Nejstručnější řečeno – byla by to neúnosná zátěž pro chovaná zvířata. V Lamacentru jsme od začátku chtěli zprostředkovat přímý kontakt lidí a zvířat. Nejen pro děti je zážitek, když si můžou zvířátko nakrmit nebo pohladit, zažít jeho povahu, vzájemně spolu interagovat... nejen na sebe koukat 20 m přes plot. Když máme otevřeno pro veřejnost, jsou lamy omezené ve výběhu, kam za nimi chodíte s naším průvodcem. Jakmile se ale brány Lamacentra pro lidi uzavřou, otevřou se naopak branky v ohradách a lamy, ovečky a postupně i kozy se mohou rozběhnout po celém lomu a v klidu se pást. To nezbytně potřebují! V letní sezóně navíc skoro každý všední den probíhají dopoledne programy pro děti. Takže nechat zvířatům zbytek dne volno a klid je opravdu důležité. Nehledě na to, že stejní lidé, kteří vedou programy nebo se věnují veřejnosti mají na starosti i daší nezbytné práce a den není nafukovací (ač se mnohdy snažíme).

 

Můžu do Lamacentra se psem?

Ano, do areálu Lamacentra je možné přijít se psem. Vzhledem ke zvířatům a ostatním návštěvníkům však musí být celou dobu na vodítku a mít košík. Přímo do výběhů zvířat psi nesmí. Pravidla se týkají všech plemen bez ohledu na velikost.

 

Vidím, že v Lamacentru někdo je. Nemohli bychom nakouknout?

V Lamacentru je někdo kvůli bezpečí zvířat non-stop. I když ale služba zrovna neprovází návštěvníky, rozhodně se nenudí a vykonává jiné potřebné práce (nebo si užívá přestávku). Pokud vidíte, že jsou v Lamacentru mimo otevírací hodiny návštěvníci nebo třída dětí, jedná se o předem objednanou a očekávanou skupinu. Není možné se k nim připojit, mají zaplacen konkrétní soukromý program.

 

Kdo Lamacentrum zřizuje, podporuje, z čeho žije?

Dalo by se říct, že Lamacentrum žije hlavně z nadšení... Ale vážně: Lamacentrum provozuje nezisková organizace ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády. Hlavním smyslem PSH je ochrana přírody – udržujeme přírodovědně hodnotná území Hádů a zaměřujeme se (skrze Lamacentrum) také na výchovu a osvětu u dětí i veřejnosti. Vlastní činností (programy, vstupné...) se snažíme vydělat co nejvíce prostředků, které jdou všechny do provozu Lamacentra a ochrany přírody. To však nestačí, a tak se snažíme získat podporu našich dílčích projektů v rámci nejrůznějších grantových a dotačních řízení. Viz sekce Kdo nás podporuje. Bez toho a bez přízně našich návštěvníků by Lamacentrum nemohlo fungovat.