Často kladené otázky

Proč právě lamy?

Lamy alpaky jsou pro naše účely ideální. Sice v našich končinách nejsou původní, ale to ničemu nevadí, nijak tu neškodí, naopak mají pro zdejší prostředí mnoho výhod. Jedná se o domácí zvířata chovaná lidmi již stovky let. Jsou velmi šetrné ke svému prostředí, nejsou přehnaně náročné, a hlavně jsou vhodné pro práci s dětmi a s veřejností. Více viz sekce Proč Lamacentrum.

 

Můžeme zvířátkům donést nějaké krmení?

Můžete donést mrkev nebo jablka, ale nebudete s nimi moci sami krmit. Vše si převezme ošetřovatelka, která to pak zvířatům vhodně rozdělí. Musíme mít pod kontrolou, kolik čeho které zvíře sní. Zvláště lamy jsou na krmivo dost citlivé. Jablka a mrkev jsou pochoutka. A bylo by dost nefér nechat první tři návštěvníky zvířata krmit vlastní mrkví/jablky a dalším už to neumožnit. Pro králíky je na pokladně zdarma k dispozici jemně nakrájená mrkev. Jemně nakrájená je proto, aby si co nejvíce lidí mohlo během dne krmit a králíci nebyli přejezení po pár návštěvnících, kteří jim dali celé mrkve.

 

Proč Lamacentrum nemá otevřeno každý den?

Nejstručnější řečeno – byla by to neúnosná zátěž pro chovaná zvířata. V Lamacentru jsme od začátku chtěli zprostředkovat přímý kontakt lidí a zvířat. Nejen pro děti je zážitek, když si můžou zvířátko nakrmit nebo pohladit, zažít jeho povahu, vzájemně spolu interagovat... nejen na sebe koukat 20 m přes plot. Když máme otevřeno pro veřejnost, jsou lamy omezené ve výběhu, kam za nimi chodíte s naším průvodcem. Jakmile se ale brány Lamacentra pro lidi uzavřou, otevřou se naopak branky v ohradách a lamy, ovečky a postupně i kozy se mohou rozběhnout po celém lomu a v klidu se pást. To nezbytně potřebují! V letní sezóně navíc skoro každý všední den probíhají dopoledne programy pro děti. Takže nechat zvířatům zbytek dne volno a klid je opravdu důležité. Nehledě na to, že stejní lidé, kteří vedou programy nebo se věnují veřejnosti mají na starosti i daší nezbytné práce a den není nafukovací (ač se mnohdy snažíme).

 

Můžu do Lamacentra se psem?

Ano, do areálu Lamacentra je možné přijít se psem. Vzhledem ke zvířatům a ostatním návštěvníkům však musí být celou dobu na vodítku a mít košík. Přímo do výběhů zvířat psi nesmí. Pravidla se týkají všech plemen bez ohledu na velikost.

 

Vidím, že v Lamacentru někdo je. Nemohli bychom nakouknout?

V Lamacentru je někdo kvůli bezpečí zvířat non-stop. I když ale služba zrovna neprovází návštěvníky, rozhodně se nenudí a vykonává jiné potřebné práce (nebo si užívá přestávku). Pokud vidíte, že jsou v Lamacentru mimo otevírací hodiny návštěvníci nebo třída dětí, jedná se o předem objednanou a očekávanou skupinu. Není možné se k nim připojit, mají zaplacen konkrétní soukromý program.

 

Kdo Lamacentrum zřizuje, podporuje, z čeho žije?

Dalo by se říct, že Lamacentrum žije hlavně z nadšení... Ale vážně: Lamacentrum provozuje nezisková organizace ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády. Hlavním smyslem PSH je ochrana přírody – udržujeme přírodovědně hodnotná území Hádů a zaměřujeme se (skrze Lamacentrum) také na výchovu a osvětu u dětí i veřejnosti. Vlastní činností (programy, vstupné...) se snažíme vydělat co nejvíce prostředků, které jdou všechny do provozu Lamacentra a ochrany přírody. To však nestačí, a tak se snažíme získat podporu našich dílčích projektů v rámci nejrůznějších grantových a dotačních řízení. Viz sekce Kdo nás podporuje. Bez toho a bez přízně našich návštěvníků by Lamacentrum nemohlo fungovat.