Naše stádečko se během pár let z původních čtyř zvířat (Čert, Bella, Linda, Laura) pěkně rozrostlo. Aktuálně u nás můžete potkat jedenáct lam alpak. A to už mezitím čtyři lamí kluci a tři holky (Ríša, Tobi, Fido, Vendy, Oskar, Polárka a Amálka) odešli do světa.

Náš sameček Čert je zkrátka velmi čiperný a má rád velkou rodinu. Proto jsme mu taky udělali radost a v roce 2017 mu přivedli čtvrtou manželku, Rozárku. (Maličko jako náhradu za Bellu, která je zřejmě neplodná, nikdy potomka neměla.)

Abyste se v té po čertech pestré rodině vyznali, vytvořili jsme pro vás přehledný rodokmen. (Pst, Čertík má mimo Lamacentrum ještě pár bokovek, ale to tu nebudeme rozebírat.)

 

 

 

Čert
Tento sameček se narodil v roce 2005 v pražské ZOO. K nám se dostal z olomoucké zoologické zahrady na jaře roku 2011 a je klíčovým zakládajícím členem Lamacentra. Má černou srst s bílými znaky a už nám i trochu prošedivěl. Jako správný chlap ale nestárne, nýbrž zraje a stále mužní. Však mu všechny lamí dámy padají k nohám. (Až na Lauru teda...) Zlé jazyky tvrdí, že naplňuje stereotyp mužského charakteru – nejraději má žrádlo a ženské. Své jméno si zasloužil, protože je černý, chlupatý, neposedný a nikdy nespí. Čertík je ale taky nesmírně hodný, dobře se s ním pracuje a lidi má vysloveně rád. Je to takové naše zlato.

Čerta si můžete adoptovat!

 

Čert

  

ZáložkaLaura

Královna Lamacentra. Je původem z Chile. Tahle rezavá krasavice s náramnýma očima má výrazně dominantní povahu a vlastní názor na dění kolem sebe. Je radost s ní pracovat, protože je chytrá, bystrá, odvážná a rychle se učí. Tahle šéfka stáda si ale také umí kolem sebe zajistit prostor. Jako emancipovaná samička zejména Čertem hluboce pohrdá, a když se dostane do jeho blízkosti a on udělá tu chybu a začne se jí dvořit, ztrestá svého vášnivého ctitele pořádnou dávkou plivanců. (A pro jistotu poplive i ostatní lamy kolem, beztak taky zaslouží...)

Lauru si můžete adoptovat!

 

Laura

 

ZáložkaBella
I tato samička je původem z Chile. V Lamacentru plní funkci jakési tety pro všechno. Sama bohužel nikdy neměla mládě, ač se Čertík snažil. V lamím stádě se chová jako nekompromisní vychovatelka – zahání potenciální nebezpečí (zajíc, kos, jorkšír a podobně), hájí lamí práva před ovčími nájezdy, při stolování dohlíží, aby se vše dojedlo, a taky pomáhá s výchovou lamí drobotiny – hlavně pokud jde o potřebu mládež usměrnit. Bella je taky univerzální společnice. I když se ve stádě holky občas nepohodnou a chvíli se jedna s druhou nebaví, vždycky je tu Bella na pokec. Bellušku v Lamacentru určitě poznáte. Oproti druhé bílé lamě je výrazně menší, a hlavně má atypicky vykrojený dolní pysk, který jí dodává zvláštní výraz. Bella si upřeným a zasněným pohledem, který člověku věnuje, získá každého.

Bellu si můžete adoptovat! 

 

Bella

  

ZáložkaLinda

S Lindou už se v Lamacentru bohužel nepotkáte...

Energická, ale velmi opatrná a plachá samička. Taková byla Linda. Stejně jako Laura a Bella měla původ v Chile. Všichni si ji budeme pamatovat především jako obětavou matku handicapovaného Čendy, kterého bezmezně milovala a chránila před vším zlým. Na Lindě si člověk mohl vyzkoušet, jestli dokáže vzbudit důvěru. Pokud si od vás vzala krmení, mohli jste si gratulovat, se zvířaty to umíte. Bohužel Lindu začaly trápit různé zdravotní problémy, které se nám dařilo jen tlumit, ale nikoliv dokonale vyřešit. V posledním roce jsme smutně sledovali, jak pozvolna ztrácí jiskru, čím dál víc jen polehává, ztrácí radost ze života a snad už jen pud jí velí držet se se stádem. Přes naši velkou snahu přilepšovat jí krmením i vitamíny pořád hubla, jedla čím dál míň, až nakonec přestala mít o krmení zájem úplně. Současně se objevila krev v trusu. A nám bylo při pohledu do jejích krásných, hlubokých, ale smutných očí jasné, že Linda je statečná, ale život už jí nepřináší nic dobrého, přichází jen hořký konec a můžeme jí pomoci už jen jedním způsobem. Linda navždy usnula 2. 4. 2020. Přesný Lindin věk neznáme, nicméně podle názoru zkušeného veterináře její problémy souvisely se stářím a mohlo jí být třeba i dvacet let.

 

 

Richard

S Richardem už se v Lamacentru nepotkáte, už se odstěhoval.

Ríša je vůbec první mládě, které se v Lamacentru narodilo, a to 22. 9. 2011. Laura totiž přicestovala už březí. Z malého roztomilého trdla vyrostl nádherný urostlý lamák. Úplný lamač srdcí. V pubertě se musel od holek přestěhovat k Čertovi. Několik let sekal latinu, však to byl ještě cucák. Ale jak mužněl, občasné nevinné šarvátky s vůdcem stáda byly pořád častější a pomalu přestávaly být nevinné. Nedalo se nic dělat, Richard musel do samostatného výběhu a bylo zřejmé, že je třeba najít mu nový domov, kde bude pánem. To se povedlo a Ríša si dnes běhá pod Tatrami po pastvinách, o jakých se mu nesnilo.

 

Richard

 

Barborka

S Barborkou už se v Lamacentru bohužel nepotkáte...

Barborka byla Lindino první a bohužel předčasně narozené mládě, které jsme se pokusili zachránit. Chvílemi se nám to dařilo, udělali jsme pro ni maximum možného (včetně kojení z láhve, čtyřiadvacetihodinové péče a dvou operací). Nakonec ale bohužel Barborka svůj boj po půl roce prohrála. Narodila se 3. 4. 2012 a opustila nás 8. 10. Více o jejím příběhu si můžete přečíst zde.

 

Barborka

  

ZáložkaSazinka

Sazinka dostala jméno podle své barvy – černá jako saze. (To jsme ještě netušili, kolika takových sazinek se ještě dočkáme.) Narodila se 7. 9. 2012. Odmalinka to byla neuvěřitelně hodná a přátelská holčička. Čas běží jako voda a dnes už je Sazi sama dvojnásobnou maminkou. Vždycky jela na pár dnů na rande a lup, z Laury udělala babičku a z Čerta dědečka. Jak jsme předpokládali, maminka je to naprosto báječná a svědomitá. I když už je vážnější a ostražitější, než co rozpustilá slečna bez závazků, stále patří k těm lamám, které se nejspíše nechají pohladit. Bývá mezi prvními, kdo jde návštěvníky přivítat a lidí se nebojí.

Sazi si můžete adoptovat!

 

Sazi

 

Tobi

S Tobim už se v Lamacentru nepotkáte, už se odstěhoval. (Můžete se za ním podívat na Minifarmu.)

Tobi byl Lindin první potomek, kterého jí bylo dopřáno vychovat. A ačkoliv začátky byly rozpačité, po 36 hodinách svou roli pochopila a stala se Tobíkovi dobrou mámou chránící ho bez pardónu před vším zlým. Fešák Tobi dostal své jméno podle bílé skrvrny T na čele. Na svět přišel 25. 4. 2013 a v Lamacentru prožil více než rok svého života. Na tohoto mírného samečka moc rádi vzpomínáme. Se Sazinkou jako parťačkou byli například prvními našimi lamami, se kterými jsme se vydali do domova pro seniory.

  

ZáložkaMaya

Již třetím mládětem Laury je samička Maya. Na první pohled sice vypadá jako její sestřička Sazi, ale má jemnější rysy. Po mámě je samostatná, odvážná a hrdá, po tatínkovi nesmírně zvědavá. Kontakt s člověkem jí vůbec nevadí, ba naopak. Navíc se ukázalo, že na chození na vodítku je vyloženě talent. Maya je prostě úžasná, a tak se ocitla i v televizním studiu a bývá nejčastější cestovatelkou na akce mimo Lamacentrum. Zkrátka tahle holka se neztratí. Narodila se den před narozeninami Sazinky – 6. 9. 2013.

Mayu si můžete adoptovat!

 

   

ZáložkaČenda

Právě na Den matek, 11. 5. 2014, se Lindě narodil druhý syn. Tentokrát celý hnědý jako hořká čokoláda. Jenže sladký život bez starostí do vínku nedostal. Narodil se s postižením, kvůli kterému nemůže natáhnout pravou zadní nohu. Přes veškerou možnou péči zahrnující hodinové masáže, akupunkturu a další rehabilitační techniky, se nám pohybový aparát napravit nepodařilo. Čenda ale všechny lidi včetně největších kapacit mezi zvěrolékaři překvapil a vesele si běhá po třech! Zůstal ale neskutečným mamánkem držícím se i hluboko v dospělosti mámy za sukně.

Čendu si můžete adoptovat! 

 

 

ZáložkaSofi

Tři sestry, to není jen Čechovovo drama, ale také lamí realita v našem stádu. Po Sazince a Maye porodila Laura 15. 9. 2014 třetí černou holčičku. Asi se s Čertem domluvili, že je to prostě osvědčený model. A je. Něžná nebojácná Sofinka je ozdobou našeho stáda. Za dětsky nevinnýma zasněnýma očima se přitom skrývá velká životní síla. Sofi je neskutečně hodná a mírná lamička, která svým ošetřovatelům opravdu věří. Proto s ní taky rádi pracujeme s různě handicapovanými.

Sofinku si můžete adoptovat! 

 

 

ZáložkaFido

S Fidem už se v Lamacentru nepotkáte, už se odstěhoval.

Fido narozený 7. 7. 2015 je prvním mládětem druhé generace v našem chovu. Jeho máma Sazinka se narodila v Lamacentru a svým mateřstvím udělala z Čerta dědečka a z Laury babičku. Fidovi asi již navěky zůstane dětská přezdívka Čertíček. Považte. Matka černá jako saze, otec Uli jako uhlí, a syn? Bíle flekatý, úplně jako dědeček! A i jinak dělal od narození malý ďasík dědovi Čertovi samou radost. Na tohle naše dokonalé zlatíčko máme opravdu jen ty nejkrásnější vzpomínky a moc neradi jsme se loučili. Ale víme, že se v novém domově (už pod jménem Robert) má krásně.

 

 

Vendy

S Vendy už se v Lamacentru nepotkáte, už se odstěhovala.

Vendulka je naše velikonoční lama. Narodila se totiž na Bílou sobotu, 26. 3. 2016. Když se z Laury vykulila čtvrtá černá holčička v řadě, nikoho to už nemohlo překvapit. Tři dobré sudičky na svou nejmladší sestřičku od začátku bedlivě dohlížely, a jak se Vendulka trochu rozkoukala po světě, už se začala držet víc s nimi než s mámou. Vždycky to byla hodná holčička, až na jednu slabost, díky které si vysloužila přezdívku Žužlinka. Moc ráda ožužlává různé předměty včetně svršků a spodků svých ošetřovatelů. Z Vendulky vyrostla nádherná mladá slečna, která se přestěhovala do nového domova za novou kamarádkou a partnerem. Prý tam hned všemu začala šéfovat. Jak jinak, geny po Lauře nezapře. Ale takovou šéfovou bychom vám přáli.

 

 

Rozárka

Rozárka přišla do Lamacentra v roce 2017 ve svých sedmi letech jako čtvrtá Čertova "manželka". Dlouho jsme laškovali s myšlenkou pořídit Čertovi další partnerku na množení, nejlépe bílou. Když se pak objevila solidní chovatelka, která potřebovala trochu zmenšit své bílé stádo, přitom lamy dá jen do spolehlivých rukou, bylo jasno. Rozumná mírná Rozárka se zařadila do hádecké skupiny a nejvíc se skamarádila, jak jinak, s "univerzální tetou" Bellou. Rozárka přišla březí a u nás porodila krásného klučinu Oriona. O rok později s Čertem zplodila Oskárka. Rozárka je výborná máma a o své potomky se skvěle stará. Tuhle samici určitě poznáte – je to urostlá bílá krasavice.

Rozárku si můžete adoptovat! 

 

Rozárka

 

Orion

Orionova máma Rozárka přišla do Lamacentra teprve zjara roku 2017 a tatínka nechala v původním domově v Čechách. Prcek už se ale narodil do hádeckého stáda, a to 3. 6. 2017. Hned se však stal středobodem, ne-li přímo senzací celého Lamacentra. Příroda si u něj totiž trochu zakouzlila a dvoubarevnému lamáčkovi nadělila nebesky modré oči. Modrookých lam moc není (ona je to vlastně vada spojovaná s hluchotou), ale když už má lama modré oči, tak bývá jinak celá bílá. Tak je to prostě geneticky dáno. Takových vybarvených lamáčků jako Orion po světě opravdu moc neběhá. A jako by nestačilo, že na tomhle prvoplánovém krasavci – modrookém blonďákovi – můžou všichni oči nechat. On je ještě ke všemu nadprůměně přátelský, zvídavý a učenlivý.

Oriona si můžete adoptovat! 

 

Orion

 

Vilém

S Vilémem už se v Lamacentru nepotkáte, už se odstěhoval.

Vilém je již druhým potomkem u nás narozené Sazinky. (Tentokrát však Sazi jela pro změnu za jiným tatínkem než minule, svůdnice.) Děda Čert ani tentokrát nezklamál a do vnuka otiskl něco ze svých fleků, aby si ho poznal. Na čele utvořila Vilíkovi bílá skvrna krásné srdíčko. Vilém se narodil 28. 6. 2017. Je opatrnější a zdrženlivější, než byl jeho předchozí brácha, ale když jde o to škádlit královnu Lauru, svoji babičku, to nemá konkurenci. Taky že granulky jsou dobrota a z lidí se dají snadno vydyndat, už si osvojil dokonale. Rok ale uplynul jako voda a v létě 2018 nastal čas, aby se Vilém osamostatnil a vydal se do světa. Bydlí teď u výborných chovatelů a přes plot už se okukuje s budoucí nevěstou.

 

Vilém

 

Polárka

S Polárkou už se v Lamacentru nepotkáte, už se odstěhovala.

Polárka se narodila 6. 8. 2018 Sofince a jejímu ženichovi z Olomouce. Sněhobílé lamátko bylo pro všechny ohromným překvapením, protože máma Sofi je černá, ženich hnědý, tak po kom to dítě je? Polárka se každopádně brzy stala jednou z nejvýraznějších lam stáda. Od mala neohrožená, nebojácná, pro granulky by i přes plot skočila. Šikovná holka prostě. Na začátku července 2019 se Polárka odstěhovala do nového domova na Boskovicko.

 

Oskar

S Oskarem už se v Lamacentru nepotkáte, už se odstěhoval.

Oskar se narodil 1. 9. 2018 Rozárce a Čertovi a stal se prvním Čertovým bílým potomkem. Resp. bílým až na pár decentních hnědých flíčků a roztomilých hnědých "papuček". Jeho pohled à la tulení mládě byl naprosto neodolatelný. S Polárkou tvořili správnou bílou dvojku. Na rozdíl od ní byl ale Oskárek celou dobu mnohem větší mamánek. Na konci června 2019 se Oskárek odstěhoval do nového domova na Mikulovsko.

 

Amálka

S Amálkou už se v Lamacentru nepotkáte, už se odstěhovala.

Amálka se narodila 15. 5. 2019 Lauře a Čertovi. Je to už jejich pátá černá holčička v řadě! A mají ty holky čím dál krásnější a šikovnější. Naše Amálka není žádná drobná bílá víla, ale pěkně temperamentní velká holka. Ale k tomu ohromně milá a přátelská, prostě kouzelná. Na konci června 2020 nastal čas se s Amálkou rozloučit a poslat ji do světa, do Čech, za novými kamarády. Cestu krásně zvládla, dál je milá a přátelská a časem si založí vlastní rodinu.

 

Max

Laskonkový lamáček. To je první přezdívka, kterou si hned po narození – 28. 4. 2020 – tenhle sladký kluk vysloužil. Bílé lamátko pocákané čokoládou. Maxík je k nakousnutí, a to nejen díky svému vyvedenému zbarvení. Projevuje se jako nejklidnější a nejvíc kontaktní lamátko, jaké jsme tu kdy měli. Asi je povahou po tatínkovi Čertovi. Maminka je Rozárka. 

Maxe si můžete adoptovat!

 

Niki

Niki se rozhodla narodit 17. 8. 2020. Byl jí drobek a při chůzi plácala nožkama, jako by měla nasazené ploutve. Ale že se mohla klidně ještě dva týdny chovat u mámy v břiše, o tom nechtěla ani slyšet. Všechno bude po jejím! V drobné hnědé holčičce jsme brzy rozpoznali rozenou budoucí vládkyni stáda. Všude musí být, vše musí prozkoumat, ale musí jen ona chtít, nenechá sebou manipulovat. Je sebevědomá, troufá si na silnější, prostě celý svět se jí musí podrobit, přichází královna. Však je na ni její babička Laura náležitě pyšná, právem se v ní vidí. Nikčinou maminkou je Sazinka a tatínka má u chovatelů v Olomouci. (A je to sestra Viléma, který se v Lamacentru narodil v roce 2017.)

Nikolku si můžete adoptovat!