Podpořte nás

Lamacentrum provozuje malá nezisková organizace – ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády. Primárním cílem a posláním PSH je péče o cennou přírodu na Hádech. (Více o naší činnosti viz sekce Příroda.) Lamacentrum pak vzniklo jako ekocentrum, jako místo setkání člověka, zvířat a přírody.

Věřte, že udržet Lamacentrum a současně zajišťovat kvalitní péči o přírodní hodnoty Hádů je taková dřina, že se kolikrát sami divíme, jak jsme to letos zase zvládli... Děláme to, protože to má smysl. Jestli s námi souhlasíte, můžete nám pomoct.

 

Adoptujte zvíře

 

Máte rádi zvířata a rádi do Lamacentra chodíte? Pak je pro vás adopce některého našeho svěřence ideální volba. Můžete si vybrat kteroukoliv lamu, ovci, kozu, králíka nebo třeba včelu a za poplatek si svého oblíbence na rok adoptovat. Přispějete nám na chov a budete moci Lamacentrum navštěvovat zdarma. Více o adopcích se dočtete na samostatné stránce zde.

 

Zapojte se jako dobrovolník

 

Nemáte si kde protáhnout kostru? Celé dny sedíte v práci za počítačem a potřebujete si pročistit hlavu? Na Hádech máme kromě Lamacentra na starosti celkem přes 50 ha pozemků! Valná část ploch, o které se staráme, jsou stepní chráněná území. Jak nastane sezóna a začne se síct, dá se říct, že máme v hlavách už jen seno. Na celých jižních svazích Hádů se kosí a hrabe, kosí a hrabe, kosí a hrabe... až nám z toho hrabe. Už se vám v hlavě rýsuje, co letos budete dělat jako firemní dobrovolníci? To je dobře. :) Práce je to smysluplná, na čerstvém vzduchu, s pěknými výhledy a ještě se třeba opálíte. Pro drsnou partu je tu pak odstraňování přehuštěných křovin. To cenné, co na Hádech je, jsou sucho- a teplomilné druhy, které zarůstání křovinami vytlačuje. Proto musíme držet keře na uzdě a udržovat nebo vytvářet otevřené plochy. Zarůstání křovím pomalu začíná být náš největší problém, který se dá řešit jen s větším množstvím pomocných rukou. Každou chvíli taky někde něco opravujeme nebo budujeme. Zkrátka pokud ve vaší firmě frčí firemní dobrovolnictví, ozvěte se nám, práci vymyslíme. A ozvěte se nám klidně i jako jednotlivci. Každopádně můžeme slíbit, že ať už budete pracovat na čemkoliv, naše zvířátka určitě taky navštívíme.

 

Věnujte materiál nebo službu

 

Každou chvíli potřebujeme například dřevo (prkna, kůly...) na ohrady, přístřešky zvířat nebo třeba infopanely, zábradlí, lavičky atd., spojovací materiál, ruční a el. nářadí, ochranné pomůcky, nátěr proti okusu, barely na krmivo a vodu, big bagy, kolečka atd. atd. Zkrátka pokud nám můžete dát něco, co by se mohlo hodit při práci se zvířaty, při výukových programech pro děti nebo při údržbě území, ozvěte se a uvidíme. Nebo máte firmu a poskytujete služby, které by nás mohly zajímat? Zkuste to, zamyslíme se.

 

Krmivo

 

Krmení je zvláštní kategorie. Pokud chcete přinést zvířátkům mrkev nebo jablka, můžete to v našich otevíracích hodinách předat službě na pokladně. Ošetřovatelka pak vše prohlédne, naporcuje a vhodně rozdělí mezi zvířata. Pokud byste nám chtěli mrkve nebo jablek dovézt větší množství, ozvěte se nám předem a domluvíme se. Předem děkujeme.

Nenoste nám prosím pečivo. Pro lamy je přímo nebezpečné a ani ostatní zvířata jím nekrmíme. Děkujeme.

Nikdy dost není kvalitního (!) sena. Pokud snad nevíte kam s ním, ozvěte se. Spotřebujeme více než 10 tun sena ročně a většinu musíme nakupovat.

 

Finanční dar

 

Marná sláva, budeme upřímní, ale nejvíce nám pomůže finanční příspěvek. Za ten můžeme pořídit právě to, co zrovna nejvíc potřebujeme. Pro naši činnost, rozvoj a vlastně holé přežití. Pomáhá nám jakkoliv velký příspěvek. Ať už hodíte pár mincí do kasičky nebo se rozhodnete stát se naším sponzorem, budeme vám vděční. (Pomyslete taky, že dar o výši 1000 Kč a více si můžete odečíst z daní.)

Číslo našeho účtu: 27-7188790287/0100  

Za Vaši podporu moc děkujeme!