On-line kamera - PTAČÍ KRMÍTKO YT


Funkčnost kamery je závislá na mnoha faktorech. Pokud zrovna nejede, velmi se omlouváme. Výpadky ale bývají jen krátkodobé. Usilovně pracujeme na vyladění všech chyb.

 

Projekt "Ptačí budka a krmítko on-line jako podpora propagace ohrožené přírody na Hádech u Brna" byl realizován v rámci programu ČSOP "Ochrana biodiverzity", podpořeného Lesy České republiky, s.p. a Ministerstvem životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska donátorů.

Program Českého svazu ochránců přírody "Ochrana biodiverzity" (http://biodiverzita.csop.cz) podporují Lesy České republiky, s.p. (Generální partner programu Ochrana biodiverzity) a Ministerstvo životního prostředí.

 

                                       

 

 

V zimě

 

V zimě je kamera namířená na krmítko, do kterého pilně sypeme chutná semínka. O hostinu je velký zájem. Hády jsou domovem ohromného množství ptáků. V minulých letech se na našem krmítku bez kamery objevilo 16 druhů ptáků včetně u nás méně známých druhů jako je pěnkava jikavec, čížek nebo čečetka. Když se vám podaří "chytit do printscreenu" nějaký pěkný záběr, budeme rádi, když nám ho zašlete. Zveřejníme ho v aktualitách na našich stránkách nebo na Facebooku. Rádi vám také pomůžeme s identifikací ptačích hostů třeba i na vašem krmítku nebo zodpovíme další vaše dotazy.

Červenka obecná, 15. 1.

Dlask tlustozobý, 19. 12.

Zvonek zelený a sýkora babka, 1. 12.

 Stehlík obecný a vrabci polní, 18. 11.

 

Chcete koukat na vlastní krmítko za oknem?

Jen směle do toho, ptáci z vašeho okolí vám budou vděční. Z téhle televize si taky určitě nezkazíte oči a nedávají tu reklamy. :-) Krmítko můžete buď koupit nebo jej poměrně jednoduše vyrobit. Nemusíte být ani moc zruční, protože zbouchnout pár prkýnek zvládne každý. Vždyť to nemusí být umělecké dílo – to ptáci stejně neocení a největší ozdobou jsou ptáci samotní. Pro úplné lenochy tip – stačí třeba jen položit prkénko na dřevo v přístupném dřevníku nebo kdekoliv jinde pod stříškou a sypat semínka sem. Ptáci si to najdou (stejně tak ale i hlodavci). Ale prosím pozor! Je skoro jedno, jak krmítko vypadá (zohledněte jen ochranu před deštěm, větrem a predátory (hl. kočky)), ale určitě není jedno, co ptákům do krmítka dáte. Pokud se vám nad tím nechce bádat, jednoduchá rada – sypte slunečnicová semínka a máte vystaráno. K tomu můžete samozřejmě ledasco přidat, třeba mák, sušené jeřabiny, jablíčka nebo roztlučené vlašské ořechy... a je hotová hostina. Hlavně zapomeňte na zbytky z kuchyně a slané pečivo. Více o zimním přikrmování ptáků se dočtete např zde, zde nebo zde.

 

V létě

 

V létě snímá kamera vnitřní prostor ptačí budky instalované na stromě v Lamacentru. Číhejte s námi, kdo se v buce zabydlí a sledujte pak unikátní záběry ze soukromí ptačí rodinky. V jiné budce, bez kamery, se nám zahnízdil dokonce silně ohrožený krutihlav! Tak moc doufáme, že se napřesrok nebude stydět a zalíbí se mu před kamerou.

 

Chtěli byste pomoci ptákům vyvést rodinku?

Budka plná života je ozdobou každé zahrady či domu. Různé druhy ptáků mají ale různé nároky. Na to je třeba při výběru či výrobě budky myslet. Zásadní je hlavně velikost vstupu, vnitřní rozměry a umístění. V dnešní době si můžete pořídit budku jakéhokoliv designu, aby se vám hodila k domu. Většina budek se vyrábí ze dřeva. Koupit se ale dají i moderní budky vyrobené ze speciální dřevocementové směsi. Materiál má oproti dřevu extrémní životnost, dobrou tepelnou izolaci a je paropropustný, aby v budce nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti. Více o budkách najdete například u organizace nejpovolanější, České společnosti ornitologické.

 

Víte že...?

 

Krutihlav obecný je velmi nenápadný pták jen o málo větší než vrabec. Přitom je to příbuzný datlů a strakapoudů! Na rozdíl od nich má však slabý zobák, dutinu si sám nevydlabe. A ani ocasní pera nejsou tak pevná, aby se o ně mohl opírat po vzoru svých bratranců. Živí se převážně mravenci. Krutihlav má opravdu přiléhající jméno, protože dokáže otočit hlavu až o 180°! U nás je krutihlav zákonem chráněný jako silně ohrožený druh. Je to, jako u mnohých dalších druhů, především kvůli nedostatku vhodného prostředí, ve kterém by mohl žít a vychovávat svá mláďata. Doupných stromů je dnes v krajině proklatě málo. V nabídnuté budce vhodných rozměrů se proto rád zabydlí.

 

Za zprovoznění přenosu velice děkujeme firmě Štefl software.

 

 

počítadlo.abz.cz