Před časem jsme začali řešit nedostatečnou minerální výživu našich zvířat. Projevovala se nenápadně - třeba špatnými přírůstky paznehtů nebo rozpraskanými polštářky chodidel:

 

 

 

Později ale mohou nastat závažnější komplikace - častější potraty až neplodnost nebo náchylnost k parazitům a nemocem. Z Německa jsme si proto na zkoušku přivezli speciální granule pro alpaky firmy LAPAKO. Ukázalo se, že opravdu pomáhají. Stav zvířat, která granule dostávala, se zlepšil. Cena těchto granulí je však astronomicky vysoká.

 

Co minerální doplněk obsahuje?

Prášek obsahuje celé spektrum minerálů a vitamínů. Denní dávku doplňují mikroprvky jako selen (Se) a zinek (Zn). Nedostatek těchto dvou může znamenat pro zvířata zdravotní problémy. A to proto, že jejich příjem závisí na typu potravy a zásoby v těle jsou značně omezené. Přesné složení této minerální směsi je následující (obsah látek je přepočtený na 1 kg směsi): 
 
 

Jak to vypadá a kolik je potřeba?

Minerální doplněk je v podobě hrubšího prášku, který je nutné vmíchat zvířatům do jakékoliv potravy. Existuje několik možností dávkování a příjmu zvířaty. Není to sice tak pohodlné a snadné jako minerální granule, které se vmíchají do granulí krmných, ale výrazně tak ušetříme. Navíc můžeme minerály podávat některým zvířatům (březí a laktující samice) i v létě, kdy obvykle tolik granulí nedostávají. Tato minerálně-vitamínová výživa je tedy univerzálně použitelná. 

 

 

Denní dávka na jedno zvíře (50 kg) odpovídá množství asi 10-12 g. Pokud nemáte zkušenosti, není jednoduché toto množství odhadnout. Vždy je ale po ruce polévková lžíce nebo kávová lžička, která vám pomůže. Tady je ukázka potřebného množství přesně zváženého na mikrovahách - údaje jsou zde v tisícinách gramu:

 

 

Polévková lžíce zarovnaná po okraj                                 10,3 g
Kávová lžička s kopečkem odpovídajícím výšce lžičky        8,1 g
Kávová lžička zarovnaná po okraj                                      2,6 g

 

Kdy je lepší použít minerálně-vitamínový prášek namísto granulí?

Granule pro lamy a alpaky mají obvykle potřebné množství vitamínů a minerálů zapracováno přímo ve svém složení. Pro běžné krmení lze doporučit granule například firmy Sehnoutek nebo granule Horse Fibre firmy Mikrop Čebín (toto není reklama - oboje mají i svá negativa). Vyzkoušeli jsme postupně oboje. Většina zvířat je má ráda a přijímá je bez problémů. 

Kdy je tedy lepší vymyslet nějakou alternativu?

  1. Nedokrmujete-li zvířata granulemi v létě
    V létě mají alpaky na pastvě zdánlivě všeho dostatek. Proto je zbytečné je dokrmovat jádrovým krmením nebo granulemi, které obsahují značné množství nadbytečné energie. Zvířata (zejména samci) pak mohou tloustnout. Na druhou stranu složení vegetace v původním prostředí je natolik jiné, že zvířatům úplně nevyhovuje. Jsou zvyklá na pomalu rostoucí suchomilné rostliny obsahující relativně velké množství minerálů a stopových prvků. Vyplatí se proto dávkování granulí snížit a minerály a vitamíny doplnit jinak.   

 

2. Některá zvířata granule nesnášejí
Zejména v zimě, kdy zvířata příliš nepijí, mohou rychle zhltané granule podráždit jícen. Zvíře pak opakovaně zvrací až hodinu. U některých zvířat se problém objeví párkrát za sezónu, u některých v dospělosti vymizí, ale někdy přetrvává celý život. Takové alpaky je nutné granulemi krmit jen velmi opatrně nebo vůbec. Následné zvracení je pro zvíře silným stresem a může vyvolat jiné obtíže, např. potrat. Iniciátorem je hltavost některých jedinců na dolním okraji společenského žebříčku.

 

 

3. Krmíte-li např. senem, sennými granulemi nebo vlastnoručně připravovaným krmením
Senné granule jsou pamlsek, kterého je možné zkonzumovat téměř jakékoliv množství. Bohužel neobsahují žádné minerální látky. Stejně tak pokud krmíte lamy pouze senem a zelenou pící či přikrmujete lamy jen jablkem nebo mrkví, není patrně jejich minerální výživa nijak slavná. Minerální liz totiž některá zvířata skoro ignorují.

4. Chcete nebo potřebujete pro zvířata krátkodobou změnu
Krmit stále stejným krmivem po dlouhou dobu může časem vést ke chronickému nedostatku nebo naopak přebytku minerálů a vitamínů. Ve výživě není nutné mít vždy ideální poměr vitamínů, minerálů a živin, ale jednoduše neopakovat stále stejnou chybu po dlouhou dobu.

5. Potřebujete některým zvířatům zvýšit dávku minerálů a vitamínů ze zdravotních důvodů.

 

 

Jak s minerály krmit?

Sypká směs obsahuje kuchyňskou a hořkou sůl, takže je slaná. Neděste se. Lamy ji samozřejmě nejprve úplně zbožňovat nebudou. Stejná situace je ale i s minerálními granulemi - musejí se vmísit do jiné známé potravy. Je to způsob, jak naučit zvířata nové chuti. U sypkého materiálu je to však trochu složitější. Musíme umožnit jej navázat na jinou potravu. Zpočátku se vyplatí množství nepřehánět a naučit zvířata novou chuť mít ráda. Později takovou potravu už zkonzumují bez zaváhání. U většího stáda je důležitým faktorem oddělené krmení. To zamezí hádkám a umožní všem zkonzumovat celou denní dávku minerálů a vitamínů. 

 

Recept

Suroviny: 1 mrkev, 2 malá jablíčka, 200 g granulí, 10 g minerálního doplňku

Nastrouháme mrkev a na malé kostičky nakrájíme jablka. Přidáme minerální doplněk a směs promícháme. Do směsi zamícháme granule a ihned podáváme strávníkům. Dobrou chuť! :-)