Vyzkoušejte geologickou bosou stezku

Přijďte na výlet do hádecké přírody

Nádherná scenérie bývalého lomu


[+] DALŠÍ ODKAZY

Aktuality

Neděle 23. 9. – Lamí křtiny a oslava lamích narozenin

17.09.2018

Ano, již tuto neděli nastane velký den pro naše dvě malá lamátka a už budeme vědět, jak na ně volat. Bílým prckům vybíráte v anketě zde na stránkách jména a zvláště u holčičky je to nečekaně urputný souboj. Hlasovat můžete každých 24 hodin, takže ještě máte pár dnů na podpoření svého favorita. Abychom ale nezapomněli ani na ostatní lamy – Čert, Sazinka, Maya i Sofinka mají v září narozeniny, takže bychom měli popřát i jim. A vůbec všem lamám, ať jim to není líto. Bude to takový lamí večírek, co říkáte? Přijdete? Jste srdečně zváni na oslavu! Slavnostní křest a přípitek proběhne v 16 hod. Během dne bude připravena výtvarná dílnička pro děti. A kdo přinese oslavencům dárek v podobě vyrobeného přáníčka nebo pytlík jablíček či mrkviček, dostane od nás dáreček na oplátku. :-) Tak přijďte, ať lamy nejsou zklamané. Těšíme se na vás.

 

Geologické exkurze po hádeckých lomech

07.09.2018

Na neděli 16. 9. jsme pro všechny geologické nadšence připravili exkurze po hádeckých lomech.

Exkurze proběhnou dvě – od 10 a od 14 hodin – a povede je zkušená geoložka Mgr. Jana Šušolová.

Společně nahlédneme do geologické historie Brna, pokocháme se jedinečným výhledem a možná najdeme i zkameněliny.

Na exkurzi se nemusíte dopředu hlásit, stačí přijít v 10 nebo 14 hodin na srazové místo, k bráně hádeckého etážového lomu.

Exkurze je zdarma.

Těšíme se na Vás!

Jak se dostanete na místo srazu? Když vystoupíte na zastávce Velká Klajdovka, přejdete na chodník k hotelu a budete po chodníku podél silnice pokračovat ve směru jízdy, nahoru. Po 120 m jste na křižovatce u informačního dvojpanelu. Dáte se vlevo, kolem malého parkoviště a pořád dál po asfaltové cestě. Asi za deset minut stojíte u brány do etážového lomu. Prohlédněte si popsanou trasu na mapě. Ze zastávky Podbělová musíte nejdříve projít zástavbou nových rodinných domů k hotelu. Od zastávky k hotelu vás povede také žlutá a zelená turistická značka.

Lamy z lomu do lomu

10.09.2018

Naše lamy jsou tak trochu cestovatelky a občas s nimi vyjedeme i za brány Lamacentra. Uplynulou sobotu jsme se tak vydali se Sazinkou, Mayou a Orionem z lomu na Hádech do lomu v Mokré. Respektive do areálu Cementárny, která Dnem otevřených dveří slavila 50 let existence. Kromě lam s námi cestovalo také "pár" včeliček v proskleném úle. Propagovali jsme totiž současně náš projekt zapojený do mezinárodní soutěže The Quarry Life Award. Sledujeme, jak se daří včelám v krajině po těžbě ve srovnání s běžnou vesnicí. (Výsledky nejsou pro náš "jedovatý" venkov vůbec lichotivé. Brzy vyjde závěrečná zpráva z výzkumu. Sledujte www.vcelyvlomu.cz.) Velkou pozornost a zájem vzbudila kromě úlu také naše kolekce cizokrajných medů posbíraných po celém světě. Všichni se divili, jak výrazně odlišné chutě může med mít. A pro děti bylo nachystané včelí 3D puzzle nebo razítkovací včelí pexeso. Na akci přišla velká spousta návštěvníků. My, včely a hlavně taky lamy jsme však nápor ustáli. Zvláště mladý Orion, pro kterého to byla vůbec první cesta mimo domov, si akci vyloženě užíval – návštěvníky neúnavně obcházel od začátku do konce a stále se nechal krmit a hladit. Bylo to náročné, ale můžeme zkonstatovat, že to byla akce povedená.

 

Novorozený lamáček, první hodiny

06.09.2018

Necelý měsíc po narození bílé lamí princezny se odhodlala k porodu i Rozárka a je z toho malý bílý princ. Oproti ostatním Čertovým potomkům, vesměs černým, mají bílé lamičky nespornou výhodu – dají se fotit a není z toho jen silueta. ;-) Přikládáme zatím foto z porodu a prvních hodin malého klučíka. A jedna zajímavost: V den porodu sice dost pršelo a pršet mělo dle předpovědí i další dny. Nicméně platí, že lamí mámy ví všechno líp a porody si podle toho plánují. Takže porod se odehrál pěkně v suchu přístřešku a odpoledne už malý capkal na sluníčku po svěží pastvině. Znovu pršelo až v noci, kdy lamy stejně spí pod střechou, a tak to šlo i další dny, bouře přes den se Brnu nakonec vyhla. Lamy jsou prostě nad všechny meteorology.

 

Novorozené lamátko on-line

01.09.2018

POROD A PRVNÍ MINUTY NOVOROZENÉHO LAMÁTKA ON-LINE! PRÁVĚ TEĎ (1. 9., 10:00) SLEDUJTE! http://www.lamacentrum.cz/lamacentrum?idm=21

Anketa

Hlasujte pro jméno lamáčka (* 1. 9.).

(Křtiny budou v neděli 23. 9.)

   Max
   Jurášek
   Albert
   Alex
   Sam
   Oskar

Nevyplňujte:
Anketa

Hlasujte pro jméno lamičky (* 6. 8.).

(Křtiny budou v neděli 23. 9.)

   Eliška
   Vločka
   Amálka
   Růženka
   Sněženka
   Polárka

Nevyplňujte: