Vyzkoušejte geologickou bosou stezku

Přijďte na výlet do hádecké přírody

Nádherná scenérie bývalého lomu


[+] DALŠÍ ODKAZY

Aktuality

Hlavní cena v mezinárodní soutěži The Quarry Life Award

09.12.2018

Jsme hrdí, že náš tým z Lamacentra a Pozemkového spolku Hády vyhrál hlavní cenu ve čtvrtém ročníku mezinárodní soutěže The Quarry Life Award 2018, kterou pořádá nadnárodní firma HeidelbergCement group. Soutěž probíhala více než jeden rok. Do druhého kola soutěže postoupilo 110 projektů z 25 zemí celého světa. Ve velké konkurenci projektů ten náš – Sezónní aktivita včelstev ve vztahu k biodiverzitě lomů – získal nejvyšší ocenění. K předání cen došlo v Bruselu dne 5. prosince. Na projekt a část jeho výsledků se můžete podívat na našich webových stránkách Pozemkového spolku Hády nebo na samotném webu soutěže (foto H. Michalíková).

 

 

On-line ptačí krmítko

18.11.2018

Každou zimu si v Lamacentru velmi užíváme pohled na pestrá hejna ptáků živících se na našem krmítku. A tak jsme si letos řekli, že by bylo krásné nenechat si ten pohled jen pro sebe. Chceme přinést kousek přírody i k vám, kteří za oknem na krmítko vidět nemůžete nebo třeba sedíte v práci za počítačem a potřebovali byste se občas odreagovat. Přinášíme vám tedy takový předčasný vánoční dárek a můžete sledovat naše krmítko on-line – zde. Můžete na něm pozorovat hlavně koňadry, modřinky, babky, brhlíky, vrabce a zvonky, občas stehlíka nebo červenku. Mezi očekávanými hosty je také úchvatný dlask a další. Hády jsou domovem ohromného množství ptáků. Když se vám podaří "chytit do printscreenu" nějaký pěkný záběr, budeme rádi, když nám ho zašlete. Zveřejníme ho na našich stránkách nebo na facebooku. Rádi vám také pomůžeme s identifikací ptačích hostů třeba i na vašem krmítku nebo zodpovíme další vaše dotazy. Krmítkům zdar! *

 

Podzimní úklid na Hádech

24.10.2018

Dlouhá letní sezóna je pomalu za námi a je na čase se kolem porozhlédnout a uklidit, abychom měli na zimu hezky čisto. Přes Hády letos zase prošly tisíce lidí a sem tam nějaký papírek může uletět každému. O darebácích odhazujících odpadky záměrně ani nemluvě. Takže na poslední říjnový víkend vyhlašujeme podzimní sváteční úklid na Hádech! Až půjdete na procházku za zvířátky do Lamacentra, vybavte se a vezměte to třeba trošku delší cestou okolní přírodou. Kdo nám během víkendu donese pytel, pytlík nebo aspoň sáček s posbíranými odpadky (prosím nejen z vlastní svačiny ;-)), dostane od nás drobnou odměnu! Každý kousek se počítá. V sobotu i v neděli budou na pokladně Lamacentra k zapůjčení pytle a rukavice, abyste se mohli vybavit na místě a vyrazit do okolí. Tak přijďte a zapojte se, tento víkend máte šanci udělat něco užitečného a ještě dostat odměnu. :-)

Akci podporuje MČ Líšeň.

Sázení Stromu svobody

15.10.2018

V neděli 21. 10. slavnostně vysadíme v areálu Lamacentra lípu, která nejenže zde bude dávat příjemný stín, ale bude také připomínat naši historii, naše kořeny. Budeme moc rádi, když nám se správným zasazením pomohou přítomné děti. Strom, který zasadíme, tu při troše štěstí za sto let bude pořád růst. K jeho kořenům proto symbolicky uložíme lístky s přáními pro naši zemi na dalších sto let. Strom je vstřebá a uchová v sobě a snad se naše přání vyplní. Zamyslete se tedy a přineste si lístečky s vašimi přáními. Děti mohou třeba namalovat drobný obrázek.

 

Blánatka lipová

14.10.2018

Možná jste si na jedné z lip ve výběhu lam všimli hotové invaze "jakýchsi červených broučků". A možná jste si jich nevšimli v Lamacentru, ale někde ve vašem okolí. Při bližším pohledu i laik pozná, že to nejsou brouci, ale ploštice (něco jako známá ruměnice pospolná). Ale jaká ploštice, co je zač? Byli jsme zvědaví a zjistili jsme zajímavé věci. Lípu nám okupuje blánatka lipová, což je druh, který je v ČR nováčkem. Objevil se u nás teprve v roce 2004, a to přímo v Brně. Později se díky mírným zimám začala objevovat na dalších místech jižní Moravy a pomalu dobývá severnější destinace. Tato ploštice je jen dalším krásným příkladem toho, jak se se změnou klimatu na naše území přes teplou jižní Moravu dostávají druhy typické pro Středomoří. Více viz článek v časopise ŽIVA.