Hlavní cena v mezinárodní soutěži The Quarry Life Award

09.12.2018

Jsme hrdí, že náš tým z Lamacentra a Pozemkového spolku Hády vyhrál hlavní cenu ve čtvrtém ročníku mezinárodní soutěže The Quarry Life Award 2018, kterou pořádá nadnárodní firma HeidelbergCement group. Soutěž probíhala více než jeden rok. Do druhého kola soutěže postoupilo 110 projektů z 25 zemí celého světa. Ve velké konkurenci projektů ten náš – Sezónní aktivita včelstev ve vztahu k biodiverzitě lomů – získal nejvyšší ocenění. K předání cen došlo v Bruselu dne 5. prosince. Na projekt a část jeho výsledků se můžete podívat na našich webových stránkách Pozemkového spolku Hády nebo na samotném webu soutěže (foto H. Michalíková).

 

 


On-line ptačí krmítko

18.11.2018

Každou zimu si v Lamacentru velmi užíváme pohled na pestrá hejna ptáků živících se na našem krmítku. A tak jsme si letos řekli, že by bylo krásné nenechat si ten pohled jen pro sebe. Chceme přinést kousek přírody i k vám, kteří za oknem na krmítko vidět nemůžete nebo třeba sedíte v práci za počítačem a potřebovali byste se občas odreagovat. Přinášíme vám tedy takový předčasný vánoční dárek a můžete sledovat naše krmítko on-line – zde. Můžete na něm pozorovat hlavně koňadry, modřinky, babky, brhlíky, vrabce a zvonky, občas stehlíka nebo červenku. Mezi očekávanými hosty je také úchvatný dlask a další. Hády jsou domovem ohromného množství ptáků. Když se vám podaří "chytit do printscreenu" nějaký pěkný záběr, budeme rádi, když nám ho zašlete. Zveřejníme ho na našich stránkách nebo na facebooku. Rádi vám také pomůžeme s identifikací ptačích hostů třeba i na vašem krmítku nebo zodpovíme další vaše dotazy. Krmítkům zdar! *

 


Podzimní úklid na Hádech

24.10.2018

Dlouhá letní sezóna je pomalu za námi a je na čase se kolem porozhlédnout a uklidit, abychom měli na zimu hezky čisto. Přes Hády letos zase prošly tisíce lidí a sem tam nějaký papírek může uletět každému. O darebácích odhazujících odpadky záměrně ani nemluvě. Takže na poslední říjnový víkend vyhlašujeme podzimní sváteční úklid na Hádech! Až půjdete na procházku za zvířátky do Lamacentra, vybavte se a vezměte to třeba trošku delší cestou okolní přírodou. Kdo nám během víkendu donese pytel, pytlík nebo aspoň sáček s posbíranými odpadky (prosím nejen z vlastní svačiny ;-)), dostane od nás drobnou odměnu! Každý kousek se počítá. V sobotu i v neděli budou na pokladně Lamacentra k zapůjčení pytle a rukavice, abyste se mohli vybavit na místě a vyrazit do okolí. Tak přijďte a zapojte se, tento víkend máte šanci udělat něco užitečného a ještě dostat odměnu. :-)

Akci podporuje MČ Líšeň.


Sázení Stromu svobody

15.10.2018

V neděli 21. 10. slavnostně vysadíme v areálu Lamacentra lípu, která nejenže zde bude dávat příjemný stín, ale bude také připomínat naši historii, naše kořeny. Budeme moc rádi, když nám se správným zasazením pomohou přítomné děti. Strom, který zasadíme, tu při troše štěstí za sto let bude pořád růst. K jeho kořenům proto symbolicky uložíme lístky s přáními pro naši zemi na dalších sto let. Strom je vstřebá a uchová v sobě a snad se naše přání vyplní. Zamyslete se tedy a přineste si lístečky s vašimi přáními. Děti mohou třeba namalovat drobný obrázek.

 


Blánatka lipová

14.10.2018

Možná jste si na jedné z lip ve výběhu lam všimli hotové invaze "jakýchsi červených broučků". A možná jste si jich nevšimli v Lamacentru, ale někde ve vašem okolí. Při bližším pohledu i laik pozná, že to nejsou brouci, ale ploštice (něco jako známá ruměnice pospolná). Ale jaká ploštice, co je zač? Byli jsme zvědaví a zjistili jsme zajímavé věci. Lípu nám okupuje blánatka lipová, což je druh, který je v ČR nováčkem. Objevil se u nás teprve v roce 2004, a to přímo v Brně. Později se díky mírným zimám začala objevovat na dalších místech jižní Moravy a pomalu dobývá severnější destinace. Tato ploštice je jen dalším krásným příkladem toho, jak se se změnou klimatu na naše území přes teplou jižní Moravu dostávají druhy typické pro Středomoří. Více viz článek v časopise ŽIVA.

 


Jména bílých lamátek

25.09.2018

Neděle 23. 9. byl pro naše bílá lamátka velký den. Dostala jména! Bylo to jako vždy - na našem webu jste mohli hlasovat v anketě pro to nejhezčí jméno pro lamí holku i kluka. Hlasování se uzavíralo až těsně před samotným křtem. I letos jsme se dočkali napínavého souboje - až do poslední chvíle spolu soupeřila dvě krásná dívčí jména, Eliška a Polárka. A až do poslední chvíle to byl souboj opravdu napínavý! Rozdíl v počtu hlasů byl minimální. A jak to nakonec dopadlo?

 

Lamí kluk: s velkou převahou, počtem 453 hlasů z celkových 823, zvítězilo jméno OSKAR

Lamí holka: po čestném souboji, s rozdílem pouhých 5 hlasů, počtem 332 hlasů z celkových 882, zvítězila POLÁRKA

 

Jak to má být, popřáli jsme malým lamám do života jen to nejlepší a připili jim na zdraví. Tento den jsme taky slavili lamí narozeniny, rozdali jsme oslavencům lamí dortíky a bylo nám spolu dobře, dokud nás nevyhnal déšť.

Jsme moc rádi, že i v tak nevlídném počasí jste přišli tuto událost oslavit s námi. Děkujeme!

 


Neděle 23. 9. – Lamí křtiny a oslava lamích narozenin

17.09.2018

Ano, již tuto neděli nastane velký den pro naše dvě malá lamátka a už budeme vědět, jak na ně volat. Bílým prckům vybíráte v anketě zde na stránkách jména a zvláště u holčičky je to nečekaně urputný souboj. Hlasovat můžete každých 24 hodin, takže ještě máte pár dnů na podpoření svého favorita. Abychom ale nezapomněli ani na ostatní lamy – Čert, Sazinka, Maya i Sofinka mají v září narozeniny, takže bychom měli popřát i jim. A vůbec všem lamám, ať jim to není líto. Bude to takový lamí večírek, co říkáte? Přijdete? Jste srdečně zváni na oslavu! Slavnostní křest a přípitek proběhne v 16 hod. Odpoledne od 14 hod. bude připravena výtvarná dílnička pro děti. A kdo přinese oslavencům dárek v podobě vyrobeného přáníčka nebo pytlík jablíček či mrkviček, dostane od nás dáreček na oplátku. :-) Tak přijďte, ať lamy nejsou zklamané. Těšíme se na vás.

 


Geologické exkurze po hádeckých lomech

07.09.2018

Na neděli 16. 9. jsme pro všechny geologické nadšence připravili exkurze po hádeckých lomech.

Exkurze proběhnou dvě – od 10 a od 14 hodin – a povede je zkušená geoložka Mgr. Jana Šušolová.

Společně nahlédneme do geologické historie Brna, pokocháme se jedinečným výhledem a možná najdeme i zkameněliny.

Na exkurzi se nemusíte dopředu hlásit, stačí přijít v 10 nebo 14 hodin na srazové místo, k bráně hádeckého etážového lomu.

Exkurze je zdarma.

Těšíme se na Vás!

Jak se dostanete na místo srazu? Když vystoupíte na zastávce Velká Klajdovka, přejdete na chodník k hotelu a budete po chodníku podél silnice pokračovat ve směru jízdy, nahoru. Po 120 m jste na křižovatce u informačního dvojpanelu. Dáte se vlevo, kolem malého parkoviště a pořád dál po asfaltové cestě. Asi za deset minut stojíte u brány do etážového lomu. Prohlédněte si popsanou trasu na mapě. Ze zastávky Podbělová musíte nejdříve projít zástavbou nových rodinných domů k hotelu. Od zastávky k hotelu vás povede také žlutá a zelená turistická značka.


Lamy z lomu do lomu

10.09.2018

Naše lamy jsou tak trochu cestovatelky a občas s nimi vyjedeme i za brány Lamacentra. Uplynulou sobotu jsme se tak vydali se Sazinkou, Mayou a Orionem z lomu na Hádech do lomu v Mokré. Respektive do areálu Cementárny, která Dnem otevřených dveří slavila 50 let existence. Kromě lam s námi cestovalo také "pár" včeliček v proskleném úle. Propagovali jsme totiž současně náš projekt zapojený do mezinárodní soutěže The Quarry Life Award. Sledujeme, jak se daří včelám v krajině po těžbě ve srovnání s běžnou vesnicí. (Výsledky nejsou pro náš "jedovatý" venkov vůbec lichotivé. Brzy vyjde závěrečná zpráva z výzkumu. Sledujte www.vcelyvlomu.cz.) Velkou pozornost a zájem vzbudila kromě úlu také naše kolekce cizokrajných medů posbíraných po celém světě. Všichni se divili, jak výrazně odlišné chutě může med mít. A pro děti bylo nachystané včelí 3D puzzle nebo razítkovací včelí pexeso. Na akci přišla velká spousta návštěvníků. My, včely a hlavně taky lamy jsme však nápor ustáli. Zvláště mladý Orion, pro kterého to byla vůbec první cesta mimo domov, si akci vyloženě užíval – návštěvníky neúnavně obcházel od začátku do konce a stále se nechal krmit a hladit. Bylo to náročné, ale můžeme zkonstatovat, že to byla akce povedená.

 


Novorozený lamáček, první hodiny

06.09.2018

Necelý měsíc po narození bílé lamí princezny se odhodlala k porodu i Rozárka a je z toho malý bílý princ. Oproti ostatním Čertovým potomkům, vesměs černým, mají bílé lamičky nespornou výhodu – dají se fotit a není z toho jen silueta. ;-) Přikládáme zatím foto z porodu a prvních hodin malého klučíka. A jedna zajímavost: V den porodu sice dost pršelo a pršet mělo dle předpovědí i další dny. Nicméně platí, že lamí mámy ví všechno líp a porody si podle toho plánují. Takže porod se odehrál pěkně v suchu přístřešku a odpoledne už malý capkal na sluníčku po svěží pastvině. Znovu pršelo až v noci, kdy lamy stejně spí pod střechou, a tak to šlo i další dny, bouře přes den se Brnu nakonec vyhla. Lamy jsou prostě nad všechny meteorology.

 


Novorozené lamátko on-line

01.09.2018

POROD A PRVNÍ MINUTY NOVOROZENÉHO LAMÁTKA ON-LINE! PRÁVĚ TEĎ (1. 9., 10:00) SLEDUJTE! http://www.lamacentrum.cz/lamacentrum?idm=21


Osvěžení pro lamy

24.08.2018

Ptáte se, jak lamy zvládají ta letošní vedra? Odpověď najdete na fotkách: několikrát denně dostávají osvěžující spršku z hadice. A náležitě si ji užívají! Obzvlášť Bella je vyloženě vodní živel. Vydrží stát pod proudem vody dlouhé minuty, až se za ní vytvoří fronta čekajících. A ještě ladně pozvedá přední nožku tak, aby se proud vody dostal na ta správná místa na břiše. Čenda zase rád pije proudící studenou vodu rovnou z hadice. Čertík u sprchy pochoduje sem a tam. A všichni bez výjimky rádi chladí břicha ve vzniklých kalužích. Jen malá princezna zatím zvědavě okukuje zpovzdálí.

Zkrátka, studená sprcha je to pravé lamí osvěžení. Víc fotek najdete na našem facebooku.

 


Nové bílé lamátko!!!

09.08.2018

Drazí přátelé, dočkali jsme se radostné události. Naše Sofinka nám připravila opravdu velké překvapení. Jednak se rozhodla rodit trochu dříve, než jsme předpokládali (ale v termínu; lamy mají rozptyl délky březosti 330–360 dnů). Jednak – a to se podržte – naše černočerná Sofinka vyrobila s hnědohnědým tatínkem naprosto bílou holčičku! :-D Kdo by to byl řekl, že Čert produkující zásadně tmavé potomky bude mít bílou vnučku... Asi v rodu došel inkoust. ;-) Holčička je každopádně nádherná, růžový čumáček a ouška v bílé vatě. A je to šikula, hned začala pochodovat, uvědoměle se drží ve stínu a vůbec je to vzorné miminko. Tak se přijďte podívat! K okukování bude už tento víkend. :-)

 

bílé lamátko

 

 


Lamacentrum opět v televizi

05.08.2018

Další reportáž o naší činnosti, tentokrát v podání regionální televize TV Brno 1. Hned v úvodu ošetřovatelka předvádí, že lama slyší na jméno a přijde na zavolání. A v akci uvidíte i naše veselá kůzlátka, kterým hledáme nový domov. :-) Reportáž můžete zhlédnout ZDE.

 


Kůzlátka na prodej

15.07.2018

Budeme se moc těžce loučit, ale marná sláva, nemůžeme si nechat všechna mláďátka, která se u nás narodí. A proč by měla dělat radost jenom nám, že. Takže právě hledáme nový dobrý domov pro naše tři zlatá kůzlátka.

Jedná se o plemeno holandská zakrslá koza, což je nenáročné hobby plemeno. Kozičky jsou zábavní společníci na zahradu. S chovem rádi poradíme.

Bohoušek a Hvězdička narozeni 30. 3. 2018, matka Koko.

Míša narozena 31. 3. 2018, matka Bětka.

Dokonale socializovaní, zvyklí na hlazení a kontakt, kozlík kastrovaný.

Prodej ideálně společně, ale je možno i zvlášť k jiné koze. Cena dohodou, při koupi všech tří sleva. Pište na náš e-mail pshady@email.cz.

 

Bohoušek

Hvězdička

Míša

všechna tři kůzlátka


Perleťovec stříbropásek

02.07.2018

Všimli jste si, co motýlů se letos urodilo? Jestli ne, asi nemáte to štěstí pohybovat se v dostatečně pestré a chemicky čisté krajině. Přijďte se tedy projít na Hády. Za všechny motýly Hádů představujeme velkého oranžového krasavce s nóbl jménem perleťovec stříbropásek. Velmi se mu u nás zalíbilo a co chvíli nějakého zvědavce vysvobozujeme z pasti oken stájí a dalších uzavřených prostor. Tento motýl s rozpětím křídel okolo 6 cm není nijak zvlášť plachý a poměrně ochotně pózuje fotoaparátu. Rozšířen je od nížin do hor, zejména se mu líbí v krajině s mozaikou prosluněných luk a lesů. Přestože je u nás stále hojným, i on bohužel v posledních letech ustupuje, stejně jako zástupy dalšího hmyzu, kvůli intenzifikaci zemědělství.

 

Motýl


Dobré ráno s lamami

23.06.2018

Dobré ráno s lamami máme my v Lamacentru každý den. Uplynulý pátek ho ale měli i všichni ti, kteří si k rannímu vstávání pustili ČT2. Do Lamacentra totiž brzy ráno přijela Česká televize a odvysílala odtud čtyři živé vstupy.

V prvním vstupu se samozřejmě musel předvést náš modrooký blonďák Orion. Krásnou redaktorku si rychle získal a mimo kameru jí dával jednu pusinku za druhou. :-)

Ve druhém vstupu na ohlávce pózovala Sazinka, zatímco jsme si povídali o chovu lam.

Ve třetím televizním vstupu jsme navštívili Čerta. Naštěstí se ho podařilo zabavit a neproklouzl kolem kameramana za holkama. To by bylo na vysílání po 22. hodině...

Závěr vysílání z Lamacentra patřil kůzlatům. A kozička Míša se rozhodla užít si svou minutu slávy naplno a redaktorku si doslova zabrala pro sebe. Chtěli to mít akční, bylo to akční. :-D

 


Rehci

16.06.2018

Kde se chovají hospodářská zvířata, tam se daří i volně žijícím živočichům. Vždycky se tu najde doušek vody, na hnojišti se hemží bezobratlí a ti jsou zase nekonečnou zásobou potravy pro obratlovce, třeba pro ptáky. A ve stodolách a kůlnách se vždycky najde místečko na hnízdo. V našem seníku se tak již druhý rok zabydleli rehci domácí. Tento kouřově šedý pták s rezavým ocáskem obýval dříve hlavně skalnaté oblasti a lomy, ale dnes ho nejčastěji zastihneme na vesnicích i ve městech. Před čtrnácti dny jsme přistihli "naše" ptáčata při jejich prvním nemotorném výletu z hnízda (viz foto) a dnes už pár opečovává druhou snůšku. Nádhera. Pokud nemáte stodolu a disponujete maximálně malým dvorkem, vůbec nevadí, pořiďte si na rehky polobudku (rehkovník) a vyčkejte. Rehci připravené polobudky obydlují rádi. Jen umístěte budku tak, ať ji nevykradou kočky nebo kuny.

 


Včely v akci

12.06.2018

Uplynulá neděle v Lamacentru byla ve znamení včel. Pro děti i dospělé byla připravená spousta her a aktivit. Největší pozornost ale přitáhl náš altán. Tam se totiž jednak mlsalo – k ochutnání byly medy až z jižní Afriky, Kolumbie nebo třeba Taiwanu, jednak tu byl pan včelař se všemi pomůckami, a hlavně proskleným úlem. A v něm bylo pěkně živo. Kdo jste se do Lamacentra na včelí akci nedostal, netrapte se a pusťte si krátké video, kde pan včelař krásně ukazuje a vysvětluje, co všechno mají pilné včelky poschovávané ve voskových buňkách plástve za sklem. To jinde jen tak neuvidíte!

 


Setkání se včelami

05.06.2018

Máte rádi včely? Přijďte v neděli 10. 6. od 10 do 18 hodin do Lamacentra na akci SETKÁNÍ SE VČELAMI. Uvidíte, uslyšíte, ochutnáte, vyzkoušíte, zažijete – vše o včelkách, o jejich životě v úle i mimo něj, o medu, o práci včelaře, o nás lidech a našem vlivu na život včel. Děti si zahrají na včelky, poznají vývojová stádia nebo si vyrobí vlastní včelí pexeso. A stejně jako vloni budou moct sledovat v našem proskleném úle líhnutí mladých včeliček. Taky se dozvíte o našem včelím projektu v soutěži The Quarry Life Award, který srovnává tři stanoviště s různými podmínkami a jejich dopad na život včel.

 

 


Rozšíření otevírací doby pro veřejnost

04.06.2018

Vážení návštěvníci, prázdniny se nám blíží a my jsme se rozhodli najet na prázdninový režim už teď v červnu. To znamená, že v červnu, červenci a srpnu budeme mít kromě celého víkendu otevřeno také ve středy odpoledne! Budeme se na vás těšit.

 


Medobraní

02.06.2018

Máte rádi med? A víte, jak ho včelař dostane z voskových buněk pláství? Koukněte na krátké video v aktualitě našeho projektu o včelách v lomech. Velmi dobrý vynález je medomet. To je taková "pračka na med". Rámky s plástvemi plnými medu se do něj vloží a med z předem odvíčkovaných buněk (na to je speciální vidlička) působením odstředivé síly cáká ven. Pak ho stačí stáčet do nádoby. V té je ještě síto, abyste oddělili případné kousky vosku od čistého medu. A voilà, můžete rozlévat do sklenic. Před vynálezem medometu se med z voskových pláství prostě vymačkával, ale tím se včelami pracně vystavěné plástve zničily, takže se včelám přidělávala práce s budováním nových.

 


Krmení mladé sýkorky

25.05.2018

Abyste nám opravdu věřili, že mladou sýkorku rodiče hlídají a krmí... Po kliknutí na obrázek se otevře krátké video.

 


Ptáčata vyskakují z hnízd

24.05.2018

Jsme pyšní na to, že se Lamacentrum stalo rájem mnoha ptáků. Nejen, že tu najdou dostatek potravy a vodu, ale obydlili také vyvěšené budky nebo si vystavěli hnízda na trámech stájí a přístřešků. A řekněte, která ptačí maminka může svým potomkům vystlat hnízdo pravou alpakou? :-) Ptáčata většinou jen slyšíme pípat v budkách, proto nám udělalo velikou radost jedno mladé sýkorče, které se vydalo na průzkum okolí a nechalo se okukovat. Prosíme, v těchto dnech dávejte na vycházkách pozor, hlavně své psy si hlídejte. Odrostlá ptáčata teď opouští hnízda a trénují si křidélka. Pohybují se nemotorně na zemi a po větvích v okolí hnízda. Rodiče je bedlivě sledují a dál krmí! Nezraněná opeřená ptáčata nepotřebují pomoc, nesbírejte je a nikam nenoste! Maximálně je můžete odsunout z cesty.

 


Příměstský tábor v Lamacentru

21.05.2018

Na letošní prázdniny jsme pro děti připravili příměstský tábor.  Loni o dvoudenních podzimních prázdninách jsme si ověřili, že tábor se zvířaty je prostě bezva, takže letos to už bude příměšťák na celý týden. Děti si tak všech našich zvířat pořádně užijí! 

O zvířatech se dozvědí spoustu zajímavého, vyzkouší si co obnáší péče o zvíře, formou her se seznámí s domovinou lam alpak a zvyky Inků. Čeká nás také zkoumání přírody, výtvarné činnosti, vycházky se zvířaty či výlety. Zkrátka dobrodružství v přírodě, spousta nových kamarádů a bezva zábava!

Přihlášku a informace najdete zde:  Přihláška a informace - příměstský tábor Lamacentrum 2018

 

Ke stažení:Vilém na prodej

21.05.2018

Ač bychom rádi, nemůžeme si všechna naše mláďata nechat. Lamacentrum není nafukovací a koneckonců je normální, že se mládež rozletí do světa. Právě teď je vhodná doba najít našemu Vilémovi (* 28. 6. 2017) nový domov. Vilém je mladý, zdravý, krásně vybarvený sameček mírné povahy. Je zvyklý na krmení z ruky a přítomnost neznámých lidí. Neváhejte nás kontaktovat pro další informace, nezávazná prohlídka a konzultace je samozřejmostí.

 


Exkurze do přírodní památky KAVKY

07.05.2018

Všude okolo nás všechno kvete, příroda hýří barvami a vůněmi, ideální čas na vycházku. A my Vás na jednu zveme: Pouze jedenkrát do roka můžete navštívit přírodní památku Kavky s průvodcem - botanikem, který Vám zasvěceně povypráví o všech klenotech této jedinečné lokality, a to nejen botanických. Nenechte si tuto příležitost ujít! Uvidíte například koberce nádherných třemdav bílých a dozvíte se o jejich neobvyklých vlastnostech. Z romantické vyhlídky nahlédnete také do Růženina lomu. Děti mohou celou cestu řešit zábavné i poučné úkoly a hádanky, za jejich vyluštění si pak mohou v Lamacentru vyzvednout hezkou odměnu. 

 

Exkurze do přírodní památky Kavky se konají v neděli 13. 5., budou probíhat od 10 do 16 hodin, v půlhodinových intervalech. Začátek trasy je v Lamacentru.

 

 


Není včela jako včela!

06.05.2018

Když se pozorně zadíváte do květů, možná narazíte na tvory, které se včele medonosné hodně podobají. Tedy té včele, kterou znáte od dětství z pohádek a příběhů. Jsou to včely, které žijí jednotlivě – říká se jim proto také samotářské včely. Mají kouzelná jména – čalounice, zednice, maltářky, smolanky, vlnařky, smutněnky a další. Od včely medonosné a dalších včelovitých se liší především tím, že nesbírají pyl do košíčků na nohou, ale hustým ochlupením na spodní straně těla. Sbírat takto pyl je mnohem méně efektivní, takže mnoho pylových zrn zase "upadne" na bliznu jiného květu. Tyto včely jsou proto až desetkrát lepší opylovači než včela medonosná! Říká se, že pokud by včela medonosná vyhynula, právě tyto samotářské včely by nás, lidstvo, jako jediné mohly zachránit před smrtí hladem. Na Hádech jsme pro ně postavili několik úkrytů a holky už ubytovávají svoje potomstvo. Peter natočil velmi zajímavé video, jak jedna ze zednic nosí pyl do svého hnízda – jedné ze slámek našeho "sociálního" bydlení pro včely. Nejzajímavější je okamžik, jak včela ze sebe sklepává pyl do trubičky, který pak následně zatlačí dozadu do nově budované komůrky. Video můžete shlédnout zde.

  


Řepkové Česko

01.05.2018

Současná rozloha pěstované řepky olejky jako hlavního zdroje pro produkci biopaliv přesahuje 5 % celkové rozlohy České republiky. Na venkově je téměř všude. Dříve byla pro včely a včelaře řepka obrovským zdrojem pylu a nektaru. Dnes převažující hybridy produkují tak málo nektaru, že je včely nerady navštěvují. Pesticidy používané v řepkových polích jsou jedním z nejhorších koktejlů karcinogenních a toxických látek. Dostávají se do spodní vody a potravních řetězců a mohou prokazatelně poškozovat nejen hmyz, ryby a ostatní živočichy, ale i lidský mozek – uvažuje se například o souvislosti s autismem dětí, poruchami paměti atd. A druhová pestrost krajiny? Ta připomíná poušť. Jen místo písku – řepka. Často čteme s despektem o ekologických katastrofách z hamižnosti v Číně, Bangladéži a různých banánových republikách. Ale tady se nám jedna moc pěkná a macatá rodí před očima, přímo v srdci Evropské unie, pod zástěrkou ekologie a za souhlasného mručení všech autorit. Stojí nám biopaliva opravdu za tak obrovskou a nevratnou devastaci přírody? (My vám můžeme slíbit, že na Hádech řepku pěstovat nikdy nebudeme...)

 


Jóga s kůzlaty!

23.04.2018

Skotačivost a přátelskost našich kůzlátek nás inspirovala a nabízíme jako první v ČR jógu s kůzlaty. Cílem celé naší organizace je přivést lidi do přírody a nechat je vnímat její krásu a pestrost, čerpat z ní energii a klid pro mysl. A do tohoto konceptu lekce jógy na trávě s kůzlátky v úžasném prostředí Hádů dokonale zapadá. :-)

 

První lekce již tento pátek v 17:30! Další budou následovat – sledujte na Jóga v Lamacentru.

Hodinová jóga terapie v kozím výběhu pod vedením Himani, profesionální lektorky z Indie.

Kůzlata skotačí kolem nás, někdy se snaží na nás vyskočit. Vnášejí do lekce radost, smích, pozitivní energii a jsou výzvou pro naše soustředění.

Prostředí Lamacentra je v době lekcí jógy oázou klidu, která tepe životem a jarem, dovoluje nám relaxovat a odbourat stres.

Po hodině jógy bude možnost vydat se s lektorkou za dalšími zvířaty v Lamacentru. Strávíme 30 minut s lamím stádem, bude možnost si projít areál a kochat se jarní přírodou.

Na lekci je nutné si rezervovat místo skrze mail lamacentrum.joga@gmail.com nebo zprávu na FB stránce Jóga v Lamacentru. Kapacitu jsme omezili na max. 10 účastníků na lekci.

Na lekci je třeba si přinést jogamatku a oblečení, které si můžete ušpinit. Cvičí se venku.

Cena 250,- za lekci. V ceně 60 minut jógy s kůzlaty + 30 minut seznámení s lamami a dalšími zvířaty v Lamacentru.

 

 


Dobrovolnická brigáda 2018

23.04.2018

V sobotu v Lamacentru proběhla již tradiční velká dubnová dobrovolnická akce s hráči geocachingu. A jako tradičně se udělala spousta a spousta práce, za kterou všem zúčastněným moc děkujeme!

 


Kůzlátka skotačí ostošest

18.04.2018

Ještě nejsou na světě ani tři týdny, ale energie mají na rozdávání. Cokoliv objeví na svém hřišti, okamžitě důkladně prověří. A člověku to vlévá potřebnou radost do žil. Vřele doporučujeme přijít se na jejich dovádění taky podívat.

 


Ztráty a nálezy

17.04.2018

V neděli se v Lamacentru našla dětská růžová kabelka. Nějaké mladé dámě jistě chybí, tak se neváhejte přihlásit.


Vlnobraní aneb stříhání oveček

17.04.2018

Víkend byl jako malovaný, sluníčko svítilo... ideální čas na shození kožichu. Mistr střihač se pustil do díla a za chvilku měly všechny naše ovečky pěkný letní sestřih. Pan střihač vše výborně komentoval, takže věříme, že si návštěvníci odnesli zážitek i nové poznatky. Děti si zase odnášely krásné vlastnoručně vyrobené ovečky s pravou vlnou. Na proměnu oveček (a na skotačivá dvoutýdenní kůzlátka :-)) se vás přišla podívat pěkná spousta – moc děkujeme!

 


Vlnobraní

09.04.2018

I letos Vás srdečně zveme na tradiční hádecké vlnobraní. Koná se v neděli 15. 4. od 14 do 17 hodin. Naše ovečky se už moc těší, až s pomocí mistra střihače shodí svoje zimní kožichy. Přijďte se podívat! Uvidíte celý proces střiže, proměnu huňatého soudku ve štíhlou laňku, a s dětmi si můžete v naší výtvarné dílničce vyrobit malý vlněný suvenýr.

 

Jak to na takové akci vypadá? Pár ilustračních fotografií si můžete prohlédnout zde:

VLNOBRANÍ fotky


Vrba jíva

05.04.2018

Goat willow neboli anglicky kozí vrba, tak se říká tomuto časně kvetoucímu keři, který byl poprvé vyobrazen v Herbáři německého botanika Hieronyma Bocka (1546), jak je ožírán kozou. Nám se zrovna tento obrázek hodí, protože "kozí vrba" kvete na Hádech právě v době, kdy se nám narodila kůzlata. Je to významný zdroj jarní pastvy pro včely - produkuje velké množství pylu i nektaru. Více o našich včelách se dozvíte ZDE nebo ZDE.

 


Kůzlátka

03.04.2018

Copak se v Lamacentru na Velikonoce "vylíhlo"? Tři rozkošná velikonoční kůzlátka! Maminky Koko a Bětka si to krásně naplánovaly. Drobečci, radost pohledět. :) Pokud bude o víkendu pěkně, budete je moct vidět skotačit ve výběhu. Přijďte! ;)

 


Probouzení včelstev

12.03.2018

Včerejší krásný den využily i naše včely k prvním proletům. Ty začínají tehdy, když teplota vystoupí alespoň na 10 °C a je slunečné počasí. Včely v té době nic nesbírají. Musí se samy pročistit a vyklidit po zimě celý úl. Naše časosběrné video ukazuje unikátní pohled na dno včelího úlu (obvykle ve tmě) a současnou včelí aktivitu. Na dně úlu je několik mrtvolek včel, které postupně v průběhu zimy umírají. Hromádky vykousaného zkrystalizovaného cukru, které opadají z medocukrového těsta, postupně včely posbírají a zužitkují. Pokud se chcete dozvědět o včelách víc, sledujte náš projekt v soutěži Quarry Life Award. Krátké unikátní video přehrajete ZDE.

 


Ptactvo na krmítku

08.03.2018

Zima je zřejmě za námi, je čas na bilanci ptačích návštěvníků našeho krmítka. A máme ohromnou radost! Můžeme se totiž pochlubit hned dvěma druhy, které se u nás objevily vůbec poprvé! Jsou to ptáčci s krásnými jmény – čížek a čečetka. V Brně se s nimi mimo zimu sotva potkáte. Čížek lesní se v ČR vyskytuje celoročně (na zimu se ptáci od nás přesunují do Středomoří, ale k nám zase přiletí ptáci ze severní a východní Evropy). Hnízdí však převážně ve vyšších polohách v jehličnatých lesích. Čečetka zimní obývá především severskou tajgu, ale pravidelně hnízdí i v Čechách. Snadno ji poznáme podle karmínové skrvrny na hlavě. Krmítko v Lamacentru už tak navštívilo 16 druhů ptáků! (A to nepočítáme poštolku, která se pokusila ulovit přiživující se myšici...) Z toho 9 druhů se tu objevuje prakticky denně. Na Hádech to zkrátka žije.

 

Ptactvo na krmítku 2018


Otevírací doba v březnu

02.03.2018

Milí přátelé,
i když to venku zrovna tak nevypadá, v březnu přichází jaro   a s ním i prodloužená otevírací doba pro veřejnost. Takže už tuto neděli a pak i celý březen pro vás máme otevřeno od 10 do 17 hodin. Máme "shora" přislíbené teplejší počasí, takže určitě přijďte, my všichni se na vás moc těšíme!

 


Hledáme nové lektory/lektorky

09.02.2018

Hledáte brigádu? Líbí se Vám naše práce? Chcete posílit náš tým? Máte zkušenosti s prací s dětmi? Napište nám. Právě hledáme nové lektory či lektorky na vedení výukových programů a víkendových akcí v Lamacentru Hády. Jedná se o sezónní brigádu na DPP, možná také dlouhodobá spolupráce. Pokud Vás naše nabídka zaujala, napište nebo rovnou zašlete svůj životopis a motivačná dopis na mail pshady@email.cz   Více informací najdete zde Inzerát lektoři 2018.

 

 

 


Další střípek z historie Hádů

08.02.2018

Díky našemu kamarádovi P. V. se nám podařilo získat další střípek z mozaiky bohaté historie tohoto území. Na horní hraně dnešního lomu stával od 30. do 50. let minulého století dům. Jeho základy jsou dodnes nezřetelně patrné (alespoň podle rostlin) těsně u plotu nad hádeckým lomem. Letecký snímek vlevo z roku 1956 ukazuje polohu domu (červený kroužek) v  kontextu s lomem Džungle (dnešní Lamacentrum - vlevo) a Růženiným lomem (dole). Rozsáhlý etážový lom se v té době ještě nezačal těžit.

 

Fotografii domu těsně před demolicí (vpravo) jsme získali od pana Oldřicha Cikrleho z Maloměřic, za což mu tímto velmi děkujeme. Pořídil ji tehdy "náhodou jako kluk s kamarády těsně před tím, než byl dům zbořen." Podle jeho slov prý dům na Planince prý nechal postavit továrník Kohn (majitel Maloměřické cementárny) ve 30. letech minulého století proto, aby znemožnil využití Růženina lomu jako střelnice pro rozmáhající se Němce. Dům se nenacházel na území Brna, ale již v katastru obce Kanice. O stavbě proto nerozhodovala brněnská radnice, ale kaničtí zastupitelé, proto bylo možno tuto stavbu snadněji prosadit. 

 

 

 Na fotografii, ze které máme opravdovou raddost, je dále vidět i tehdejší podoba vysílací věže a také technická lanovka dopravující vápenec z Lesního lomu na zpracování do lomu Džungle. Máte-li ve svém archívu podobné fotografické skvosty, budeme rádi, když je s námi budete ochotni sdílet.

 


Zimní prolet včel

30.01.2018

Zdálo by se, že včely přežívají zimu v "zimním spánku". Ale není tomu tak. Vytvářejí jen tzv. zimní chomáč, v jehož středu si udržují poměrně vysokou teplotu asi 35 °C. Včely jsou jeden z mála druhů bezobatlých živočichů, kteří si umějí chvěním křídelních svalů a zadečku aktivně vytvářet teplo. Nyní již matka začíná klást nová vajíčka. Kolonie se tak pomaličku obměňuje, pohybuje se po zásobách a čeká na oteplení. To přišlo včera, a tak včely hromadně vyletěly na zimní prolet. Ten je velmi prospěšný, protože pomůže včelám se pročistit a uklidit úl. A tak i když venku ještě nic nekvete, včely radostně poletují kolem úlů.

 

 

 

V letošním roce jsme získali možnost zúčastnit se mezinárodní soutěže Quarry Life Award. Náš projekt je celý o včelách, a tak pokud vás dění v úlech zajímá nebo dokonce fascinuje, budete mít s námi jedinečnou možnost prozkoumat včelí svět opravdu zblízka. Za tímto účelem již fungují stránky našeho projektu (v angličtině) a máme i vlastní webové stránky http://www.vcelyvlomu.cz, na kterých bude možné sledovat on-line, co se v našich úlech děje.  


Geologické exkurze po Hádech

07.09.2018

Na neděli 16. 9. jsme pro všechny nadšence geologie připravili geologické exkurze po hádeckých lomech.

Exkurze proběhnou dvě, od 10 a od 14 hodin a povede je zkušená geoložka Mgr. Jana Šušolová.

Společně nahlédneme do geologické historie Brna, prohlídneme si největší zajímavosti v etážové lomu, nahlédneme do Růženina lomu a nakonec i lomu Džungle. Po cestě se pokocháme nádherným výhledem na Brno a při troše štěstí najdeme i zkameněliny.

Na exkurzi se zájemci nemusí dopředu hlásit, stačí přijít v 10 nebo 14 hodin na srazové místo - k bráně etážového lomu.

Exkurze je zdarma.

Těšíme se na Vás!


Svačinka s vůní jehličí

26.01.2018

Naše zvířátka dostala před časem z líšeňské Kotlanky pochoutku s vánoční příchutí. Nepoužité smrkové větve určené původně k výzdobě konečně našly ideální využití a udělaly velkou radost. Děkujeme.

 

Akt smrkové větve


Jak funguje teplota na Hádech

22.01.2018

Je krásně zima, a tak se pojďme zahřát pohledem na letní fotografie. Na stránkách Magistrátu města Brna lze nalézt Mapu teplot povrchů ze 7. července 2015. Je na ní vidět, jak cenná je pro severní část Brna vegetace Hádů. Zde zobrazený výřez zahrnuje plochu, na kterou totiž dopadá v létě ze Slunce obrovské množství energie. Je jí tolik, kolik by musely produkovat současně nejméně tři jaderné elektrárny Dukovany. Zatímco na betonových, asfaltových a štěrkových površích se téměř všechna energie přemění na teplo přízemní vrstvy vzduchu, zelené rostliny převážnou část tepla "spotřebují" výparem. Rozdíl mezi zelenými a betonovými plochami je proto často 20–30 °C. Červená přehřátá pole vytvářejí obrovský tepelný ostrov a čím jsou větší, tím více ovlivňují mezo- a makroklima nejen Hádů, ale celého regionu. Díky výparu plní zelené plochy na Hádech neocenitelnou službu – ochlazují krajinu i přesto, že se jedná o jižní svah, na který dopadá až o 30 % více slunečního záření. Zelený hádecký klín tak vyvažuje okolní přehřátou zástavbu. Pokud by se totiž slila do jednoho celku, vytvořila by obrovskou konvexní klimatickou buňku. V ní se vzduch přehřívá a jako horkovzdušný balon stoupá prudce vzhůru. Čím je ho více, tím výše se dostane - může vysoupat až do stratosféry. Každá kapka, která by chtěla spadnout na zem, je vynesena tímto vzestupným větrem zpátky "do nebe". V této oblasti (a dále na jihovýchod) by už v létě proto téměř nepršelo...

 


Zasněžené Lamacentrum

18.01.2018

Hády jsou brněnské hory. A sníh Lamacentru opravdu moc sluší.

 


Kozy v zimě

13.01.2018

Víte, kdy jsou naše kozy nejhodnější? Právě teď, v zimě. Mají totiž luxusní ubytování v lamí stáji, k tomu výběh, plné seníky a vyhřívanou vodu. Malý kozí ráj uprostřed zimy a holých stromů. A kozičky si to moc dobře uvědomují a jsou miloučké jako andílci. Až zase nastane zelené období a všude za plotem bude tráva zelenější, stanou se z nich zase pěkní raraši.

 


Nové webové stránky

03.01.2018

Naši milí příznivci Lamacentra,

s novým rokem jsme se rozhodli pro radikální změnu našich dosavadních webových stránek. Taky jsme vytvořili logo Lamacentra. Postupně na webu pracujeme, doplníme chybějící informace a upravíme stránky tak, aby byly uživatelsky přívětivé i na mobilních telefonech. Bude to ještě pár dnů trvat, ale snad se nám vše do nové sezóny podaří oživit a vylepšit. Věříme, že nové stránky budou pro vás přehlednější než ty naše původní, a že se vám budou líbit.


PF 2018

31.12.2017

Milí přátelé, přejeme vám s našimi zvířátky příjemné vykročení do nového roku a v celém roce mnoho radosti!

 


Vánoční návštěva

30.12.2017

Stalo se již pěknou tradicí, že nás na Štěpána navštíví naši milí přátelé "keškaři". Každé jaro makají jako šroubci na dobrovolnické brigádě a v prosinci přijdou zvířátka pozdravit a donesou jim dárečky. Mimořádné překvapení si tentokrát připravil Fido, který pro ptactvo vyrobil opravdu přepychové krmítko! Moc všem děkujeme, přejeme příjemný start do nového roku a budeme se těšit zase v dubnu!

 


Na Silvestra otevřeno

27.12.2017

Letošní Silvestr vychází na neděli. Naše chovatelka Lucka se rozhodla, že i v tento mimořádný den by mělo být Lamacentrum veřejnosti přístupné a vezme si na starosti službu. Proto pokud se budete chtít před silvestrovským veselím projít v klidné a ztichlé zimní přírodě Hádů, můžete zavítat i do Lamacentra za našimi zvířaty. Otevřeno jako obvykle v zimní neděli – od 13 do 15 hodin.

 Pravidelné léčení včelstev

06.12.2017

Asi málokdo ví, že v Lamacentru kromě jiných zvířat máme i několik včelstev. I když teď včely v zimě potřebují klid, je třeba je právě v tuto dobu přeléčit proti varroáze. Jednou z možností je kyselina šťavelová smíchaná s cukrem (Oxuvar). Včely se pokapou roztokem a roztoči se postupně pustí z jejich těl.