Vyzkoušejte geologickou bosou stezku

Přijďte na výlet do hádecké přírody

Nádherná scenérie bývalého lomu


[+] DALŠÍ ODKAZY

Aktuality

Tisková zpráva - Soutěž s QR kódy na chráněných územích města Brna

24.04.2019

Dvacet devět. Přesně tolik chráněných území se nachází přímo v Brně. Nový soutěžní projekt Pozemkového spolku Hády si klade za cíl v roce 2019 tato vzácná místa víc přiblížit veřejnosti. Příroda ve městě totiž patří k nejvíc ohroženým a zranitelným prostředím. Spousta lidí o nich ale neví a netuší, jaké poklady mají mnohdy přímo za domem.

 

Na dvaceti šesti z celkových dvaceti devíti chráněných lokalit Brna jsou nově umístěny tabulky s QR kódy, které odkazují na soutěž v brněnské přírodě. Správným zodpovězením otázky k danému místu nebo zasláním jeho fotografie se do ní lze zapojit. „V Brně je spousta chráněných území. Lidé tam často chodí na procházky, míjí státní znak, který území označuje, ale často vůbec neví, proč je toto území cenné. To chceme změnit a unikátnost těchto míst více dostat do povědomí brněnských obyvatel, aby se každý mohl dozvědět, čím je dané území výjimečné a co vzácného mohou vidět. Snad budou pak návštěvníci vnímavější a ohleduplnější k místům, kam často chodí, a k přírodě vůbec,“ říká o záměru projektu Stanislava Švédová z Pozemkového spolku Hády.

 

Mezi chráněnými lokalitami jsou listnaté lesy, lesostepi, suché pastviny, louky, mokřady a geologicky významná místa. „Kromě známé Bílé hory s malým zbytkem kavylové stepi nebo Kamenného vrchu s nejpočetnější populací koniklece velkokvětého v České republice tak návštěvníci mohou prozkoumávat například tajemství přírodních lesů na skalnatých svazích Břenčáku, zachovalý stepní svah nad železničním tunelem v Obřanech nebo bukový prales v Jelením žlíbku,“ přibližuje chráněné lokality předseda Pozemkového spolku Hády Lubomír Tichý.

 

Pro účast v soutěži je potřeba navštívit libovolných deset chráněných území Brna. Pak jsou možné dvě varianty: buď lze z každého navštíveného místa poslat jeho fotografii nebo najít QR kód se soutěžní otázkou, k jejímuž zodpovězení pomůžou informace z QR kódu. QR kódy jsou umístěny u cedulí státního znaku, které označují hranice chráněného území a jsou dobře přístupné. Přesné umístění QR kódů pak lze najít na stránkách Pozemkového spolku Hády http://www.pshhady.cz, kde jsou i kompletní pravidla soutěže.

 

A o co se v projektu vlastně soutěží? „Vyhrát lze velkou knihu plnou nádherných fotografií s názvem Přírodní skvosty Jihomoravského kraje. Tuto publikaci nelze nikde zakoupit. Je to tedy opravdu unikátní výhra, která by milovníkům přírody rozhodně neměla chybět,“ objasňuje Švédová, zaměstnankyně Pozemkového spolku.

 

Pozemkový spolek Hády mimo jiné pečuje o vzácné lokality na oblíbeném výletním cíle Brňáků – komplexu bývalých lomů na jižním svahu Hádů. Zde také provozuje malé ekocentrum pod širým nebem s názvem Lamacentrum, kde s pomocí stáda lam alpak a dalších zvířat realizuje vzdělávací a zážitkové programy pro děti i dospělé. Je součástí Českého svazu ochránců přírody a soutěž s QR kódy realizuje ve spolupráci s Jihomoravským krajem a společností NET4GAS.

 

On-line budka obsazena!

23.04.2019

Jestli jste přes zimu sledovali naše on-line krmítko, určitě se vám bude moc líbit i naše on-line ptačí budka. A kdo že budku opanoval? Přece naše "zuřivá modřinka", o které jsme vám psali aktualitu 2. 4. Silně teritoriální sameček sýkory modřinky obsadil budku, dokázal odehnat všechny soky a získat si srdce mladé dámy. Dnes samička snesla již jedenácté vajíčko. Sledujte s námi unikátní záběry ze soukromí ptačí rodinky!

 

Jóga s kůzlaty

16.04.2019

Jóga s kůzlaty je jedinečný zážitkový environmentální program v přírodě Lamacentra Hády. Bude se konat jen od 18. dubna do 5. května! Na první termíny (18., 21., 24. 4.) je ještě pár volných míst. Můžete se těšit na hodinovou lekci jógy ve výběhu kůzlat se skvělou lektorkou Himani. Během jógy kůzlata vesele skotačí kolem nás i na nás. Po józe následuje bližší seznámení se vzácnou hádeckou přírodou a našimi alpakami, ovečkami a králíky, kteří nám ji pomáhají chránit a přibližovat veřejnosti. V klidu si projděte jindy rušné prostředí lomu Džungle, kochejte se rostlinami, meditujte, vnímejte hru světla na vápencových stěnách lomu. Bližší informace a rezervace termínů na facebookovém profilu Jóga v Lamacentru.

 

Hádecké vlnobraní

09.04.2019

Již tuto neděli proběhne v Lamacentru již tradiční hádecké vlnobraní. Všech pět našich oveček je po zimě pořádně zarostlých a je čas jim trochu ulevit. Máte jedinečnou příležitost vidět, jak se vlastně ovce správně stříhá. Mistr střihač vše okomentuje a ovečky bude stříhat s časovými odstupy mezi 14. a 17. hodinou.

Kromě toho budou k vidění různé vzorky přírodních vláken a pro děti bude připravena vlněná dílnička. Tak přijďte, budeme se těšit!

 

 

Aprílová kůzlátka

06.04.2019

Kdybychom to zveřejnili hned, mysleli byste, že je to apríl. Ale teď už je nejvyšší čas vyhlásit do světa, že se nám 1. a 3. dubna narodila kůzlátka! A jaká! Sledovat povedené malé čiperky je čirá radost. Od prvního dne běhají, hopsají a vůbec celou svou bytostí si užívají života. Málo co umí tak nabít pozitivní energií jako sledování těchto tvorečků. Na ukázku můžete kouknout na malé video. Od dubna máme otevřeno celý víkend, sobotu i neděli od 10 do 18 hod., takže se můžete na mrňousky přijít podívat.