Lamacentrum Hády

QR kódy

Že nevíte, co to je? Určitě jste je viděli. Vypadají takto a je to fakt bezva zábava pro malé i velké kluky. Vytáhněte mobil, vyfoťte si tento obrázek a uvidíte, co je v něm napsáno:

QR kód je vlastně dvojrozměrný čárový kód, který ukrývá nějaký text. Pokud přijdete s rodinou na Krmení zvířátek nebo na Lamaneděli, pořádně se kolem sebe rozhlédněte! Uvidíte kartičky s číslovanými otázkami, vedle nichž jsou takovéto QR kódy skrývající odpověď. Budete-li mít s sebou mobil se zabudovaným fotoaparátem a v něm nainstalovaný program pro čtení QR kódů (dá se zde stáhnout zdarma na internetu), budou mít děti i rodiče o zábavu postaráno. 

Jak přečíst QR kód:

1. Vezměte mobil (váš nebo někoho z rodiny). Podívejte se, zda má fotoaparát a nějaký přívětivý operační systém (např. Symbian). Jsou to obvykle telefony s dotykovým displejem.

2. Na internetu si do telefonu stáhněte potřebný program (obvykle jako freeware zdarma). Na internetu najdete spoustu programů tohoto typu. Doporučujeme například UpCode. Na této stránce si nastavíte typ svého mobilního telefonu a přímo pro něj si stáhnete odpovídající program. Tento program dostanete buď přímo do mobilu nebo jej zkopírujete přes miniSD kartu.

3. Spustíte program (ten spustí video). Teď vám stačí přesně zamířit na QR kód tak, aby jej program celý rozeznal. Povedlo se? Fotoaparát cvakne a na displeji se objeví odkódovaný text z obrazce. Vyzkoušejte si to na tomto obrázku.

 

TOPlist