Lamacentrum Hády

Projekt Nadace VIA 2015

Lamy přináší radost handicapovaným a nemohoucím

Do projektu se zapojili klienti ze sedmi ústavů pro mentálně či fyzicky handicapované či jinak znevýhodněné osoby. Podle preferencí jednotlivých ústavů jsme buď zorganizovali výlet klientů do Lamacentra nebo jsme naopak s lamami přijeli do klientům známého prostředí. Pro každý ústav byl realizován zážitkový program postavený především na kontaktu lidí a zvířat – lam alpak a také ovcí a mini koz.
Akcí se zúčastnili:
– uživatelé služeb tří domovů/stacionářů pro osoby se zdravotním postižením – Srdíčko, Gaudium a Nojmánek
– uživatelé služeb Centra sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením Brno-Chrlice
– uživatelé služeb domova/stacionáře pro osoby se zdravotním postižením Sdružení Veleta
– uživatelé služeb stacionáře Diecézní charity pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením či autismem Effeta
– uživatelé služeb domova/stacionáře pro osoby s tělesným či kombinovaným postižením Kociánka

Lamy alpaky chované v Lamacentru v krásné přírodní lokalitě Hády slouží jako prostředníci mezi lidmi a živou přírodou. Jsou to přátelská a inteligentní zvířata, která lze používat i k zooterapii. Tyto lamy jsou zvyklé na množství neznámých lidí, nechávají se hladit a krmit, jsou zvědavé a svým vzezřením a milou povahou rozdávají radost malým i velkým.
Díky projektu mohly naše lamy a další zvířata udělat radost 190 různě postiženým lidem, kteří by se s nimi jinak setkat nemohli.
Projekt hodnotíme jako velice úspěšný. Jeho přínos pro cílovou skupinu snad ještě předčil naše očekávání.
Už samotný výjezd za brány domova/stacionáře je pro zdejší zdravotně postižené obyvatele velkým svátkem, neboť na výlety nemívají poskytovatelé sociálních služeb prostředky. Na dětech i dospělých bylo vidět, jakou mají z výletu a poznání nového prostředí radost. Velký přínos projektu byl i v tom, že se akce mohla zúčastnit opravdu velká skupina handicapovaných. To bylo zcela výjimečné. Ústavy totiž mají jinak k dispozici pouze upravenou dodávku, do které se vejde jen pár osob. Navíc o tento automobil se musí dělit několik ústavů. A tak se klienti společně dostanou na výlet opravdu jen zcela výjimečně.
Umožnili jsme také třem spřáteleným ústavům potkat se a strávit v našem areálu podstatnou část dne. Po společném programu se zvířaty si ještě uspořádali kolem ohniště bubnovací happening. Všichni byli za tuto možnost velmi rádi a strávili spolu při táboráku i muzikoterapii v krásném prostředí příjemné chvíle.
Setkání s nevšedními, dost velkými, ale přátelskými zvířaty s velkýma očima a hebkým kožíškem, to byl pro všechny účastníky opravdový zážitek. Nutno podotknout, že i pro nás jako lektory i pro průvodce klientů z ústavů. Bylo přímo nabíjející sledovat bezprostřední nadšené reakce klientů těchto ústavů. I přes fyzické a jiné bariéry bylo patrné, jaké emoce kontakt se zvířaty v těchto lidech vyvolává. Všichni zúčastnění se soustředili i při dalších částech programu – v klidu si vyslechli výklad, prohlédli si předložené ukázky apod. Množství otázek a živá interakce s lektory dokazuje, že je program zaujal a opravdu si den užili. A to byl cíl – nabídnout těmto lidem nějaké zpestření v životě, zážitek, o kterém se mohou dále bavit a budou moci vzpomínat na pěkné chvíle se zvířátky.
Naše pozorování a dojem z úspěšnosti projektu prokazatelně dokládá také několik děkovných dopisů, které jsme po realizaci programů obdrželi ze zapojených ústavů, a kterých si nesmírně vážíme.
 

Projekt jsme mohli realizovat díky Nadaci VIA a programu ČSOB a Era/Poštovní spořitelna Druhá šance. Moc děkujeme!

             

 

 

TOPlist